Gemlik gönüllü dönüşecek, dünya standartlarını yakalayacak

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, gelecek seçimler için değil gelecek nesiller için ilçede bir dönüşümün olacağını belirterek, “İlçenin merkezinde hayat devam edecek. Riskli alanlardaki vatandaşlarımıza, gönüllülük esasına göre yeni yerleşim alanlarında, deniz manzaralı konutlar verilecek. Boşaltılan binaları ise sosyal donatı alanlarına dönüştürerek yaşam kalitesi yüksek ve yeşil alanlar açısından dünya standartlarını yakalayan bir ilçe hedefiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Gemlik gönüllü dönüşecek, dünya standartlarını yakalayacak
Röportaj: Nagihan GÖRKEN

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan 696 sayılı KHK, Bursa’nın Gemlik ilçesini bir anda ulusal medyanın gündemine taşıdı. Zeminin balçık ve 99 depreminden önce yapılmış çoğu binanın riskli olması nedeniyle ilçenin “dönüşümü” için yeşil ışık yakan KHK, ilçede hareketliliğin yanı sıra heyecana da neden oldu. Bu karar, aynı zamanda Türkiye’de deprem olmadan alınan önlem olması açısından da önemli. Akıllarda ilçenin nasıl dönüşeceği, boşaltılan binaların ne yönde kullanılacağına dair soru işaretleri oluşunca konuyla ilgili ayrıntıları Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ile konuştuk.

696 sayılı KHK’nın yayınlanmasının ardından ilçedeki atmosfer nasıl?
Gemlik, Anadolu’nun birçok yöresinden göç almış. Göçle birlikte artan konut ihtiyacına karşılık da sağlıklı bir yapılaşma gerçekleşmemiş. Gemlik, daracık sokakları olan, meydanı, otoparkı olmayan, yeşil alanı bulunmayan bir kent. Zemini de sıkıntılı, balçık. Bina stoklarına baktığımızda ise çoğunun deniz kumuyla yapıldığını görüyoruz. Düz demir ve hazır değil de elle karılmış beton kullanılmış. Deniz kumu, demiri korozyona uğratıyor. Binanın taşıyıcı elemanlarını kısa sürede yok ediyor. Dolayısıyla binaların çoğu da bitişik nizam olduğu için birbirine dayanarak ayakta duruyor. Allah korusun 6 ve üzerindeki bir şiddette deprem olsa binalar ağır hasar alır ve binlerce can kaybı olur. Böylesine riskli bir durumda tedbir almamak mümkün değildi. Biz de bunu yaptık. Mevcuttaki yerleşim alanlarımızın yüzde 98’i dolmuş durumda. Bunların çoğu da 5 hatta 8, 11 katlı binalar. Depremden sonra kat sayısı 5’ten 2 ve 3’e düştü. Binaların yüzde 95’i de 5 katlı. Merkezde arsa kıtlığı var. Yerinde dönüşüm yapacağınız zaman eski binanızı yıkıp yerine 3 katlı bina yapacaksınız. Bu da birçok mülkiyet ve paylaşım sorununu beraberinde getirecektir. Yeni yerleşim alanlarına ihtiyacımız vardı.


Yeni yerleşim yerleri olarak da deniz manzarası ve zeminin sağlam olduğu alanları tercih ettik. Gemlik’te her yer zeytin ağacı ve Zeytin Koruma Kanunu nedeniyle zeytinlik alanlar imara açılamıyor ki açılmamalı da... Çünkü dünyanın en iyi sofralık zeytini Gemlik’te üretiliyor. Bu noktada tek bir imkanımız kalıyordu, taşlık, kayalık, çalılık bölgede yeni yerleşim yerleri açmak. Bu özellikte yer de Cumhuriyet Mahallesi’nin üst kısmında bulunuyordu. Gerçi bu alan da ormanlık alan olarak tescil edilmiş. Ancak bilimsel olarak orman olmasında fayda görülmeyen hatta ormana dönüşemeyen bir yer. Bu nedenle orman mevzuatında değişiklik yapılması gerekiyordu.

Biz bu durumu altı ay öncesinde tüm siyasi partilerimizin grup başkanvekillerine, genel merkez yönetimine detaylı bir şekilde siyasi başkanlarımızla birlikte sunmuştuk. Gemlik ve depremsellik noktasında ilçemizin bir ayrıcalığı olması gerektiğin ifade etmişlerdi. Bu konuda tüm siyasi partiler destek verdiler. 2017 Haziran ayında torba yasada Gemlik ile ilgili bir maddenin çıkması öngörülmüştü ancak meclis gündeminin yoğun olması nedeniyle torba yasada çıkamadı. Sonra bütçe görüşmeleri derken iş sürüncemede kaldı. Ama tabi depremin ne zaman olacağı belli değil. Biz hükümetimizin bu konudaki hassasiyetini de biliyoruz. Van depreminde hükümetimiz bir yılda 17 bin konut yapmak suretiyle Van’ı deprem riskinden kurtardı. Şimdiye kadar devlet olarak hep depremden sonra önlem almışız. İlk defa deprem olmadan önlem alma yoluna Gemlik’te gidilmiş oldu. Gemlik’in depremselliğine önem verip, bu karara imza koyan başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Başbakanımıza, Başbakan Yardımcımız Hakan Çavuşoğlu’na, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na, Bursa milletvekillerine ve bakanlar kuruluna çok teşekkür ediyorum. Bu sorunun çözümünde taşın altına ellerini koydular.

Gelinen noktada ormanlık vasfından çıkacak alanların tespiti yapılıyor. Orman Genel Müdürlüğü’nün kadastro komisyonu bunu yapacak. Yaklaşık 300 hektarlık bir alanda biz yeni Gemlik’i oluşturacağız. KHK’nın çıkmasıyla birlikte riskli bölgede yaşayan vatandaşlarımızın naklinden bahsedildiği için bunu ulusal medya bir şehrin taşınması olarak yansıttı. Aslında bu taşınma değil bir dönüşümdür. Kavramları yerinde kullanmazsak farklı algılara neden oluruz. Bu da kamuoyunda tedirginliğe yol açabilir. Neden? Çünkü bu şehirde kurulmuş bir çarşı var, deprem sonrası yapılan depreme dayanıklı binalar var, bizim belediye olarak yapmış olduğumuz kapalı pazaryerimiz, okullarımıza yaptığımız spor salonlarımız, deprem sonrası yaptırdığımız okullar (belediyenin öncülük ettiği özel sektörün yaptığı), velhasıl vatandaşın da birçok yatırımı var. Dolayısıyla bunlar yerinde duracak. Ama taşınma deyince vatandaşımız sanki bunlar da taşınacakmış gibi bir izlenime kapılıyor. Bu doğru değil. Hayat burada devam ediyor, imar planlarımız devam ediyor, halihazırda 3 katlı imar planları için ruhsat veriyoruz bunlar devam edecek. Ama biz yeni yerleşim bölgesinde güvenli, konforlu, deniz manzaralı konutlar üretmek suretiyle bunları isteyen vatandaşlarımıza maliyetine vereceğiz.

Şu an Cihatlı Mahallemizde bin 400 konut yapıyoruz. Bu konutlarımıza vatandaşlarımızdan 17 binin üzerinde talep var. Burada karşılayamayacağımız talebi Cumhuriyet Mahallesi’ndeki makilik alanda karşılamış olacağız. Ve bu dönüşüm tamamen gönüllülük esasına göre olacak. Bu çok önemli. Biz sadece isteyen vatandaşımıza bu yaptığımız konutları vereceğiz.


Yeni yapılacak olan toplu konutlardan kimler faydalanabilecek?

5 yıldan bu yana Gemlik’te oturmuş olma şartı var. Konutlarımızdan satın almak isteyenler 5 yıldan beri Gemlik’te oturduğunu ispatlayacak. Bir de halihazırda oturduğu konut depreme dayanıksız ise bunu bizimle takas edecek. Takasta 5 yıllık şartı aranmayacak. Yani vatandaş 1-2 sene önce Gemlik’e gelmiş bir ev satın almış, ama oturduğu konutun riskli olduğunu öğrenmiş, işte bu noktada 5 yıl şartı aramayacağız ve riskli daire ile yeni konutumuzu değiştireceğiz.

Önceliği nasıl belirleyeceksiniz?
Amaç depreme karşı önlem almaksa o halde öncelikle riskli binalarda oturanlardan başlayacak. Bu dönüşüm zaten bizde bina bazlı olacak alan bazlı olmayacak. Kimin binası riskli ise o vatandaş binayı belediyemize verdiğinde daha güvenli bir konuta taşınacak.

Bu riskli alanlar için bir fizibilite yapıldı mı?
Yaklaşık 10 bin bağımsız bölüm var. Bir taraftan biz bir taraftan özel sektör bir taraftan da Çevre Bakanlığı konut yapacak. Dolayısıyla 10 bin bağımsız bölümü kısa bir süre içerisinde karşılayacağımızı düşünüyorum.

300 hektarlık alan bu ihtiyaca cevap verecek mi?
O alanda yaklaşık 8 bin konut yapılabiliyor. 1400 konut da Cihatlı bölgesinde yapıyoruz. Hemen hemen bu talebi karşılayabiliyoruz.

Binalar kaç katlı olacak?
Sosyal konutlarımız 5 katlı. Her biri denizi görüyor. Yatay mimari tarzında yapıldı.


Riskli alanlarda dönüşümden sonra neler yapılacak?

Şehrimiz çok sıkışık, binalar iç içe, sokaklarımız çok dar. Yeşil alanlarımız yok denecek kadar az. Biz takas yöntemiyle vatandaştan elde ettiğimiz alanları yeşil alan, spor alanı, otopark olarak düşünüyoruz. Burada şehir yaşamaya devam edeceği için şehrin ihtiyaç duyduğu tüm donatıları burada yaparak yaşam kalitesini de yükseltmiş olacağız.

Gemlik’te kişi başına düşen yeşil alan oranı nedir ?
Şu an mevcut durum ortalamanın çok çok altında, olması gerekenin beşte biri kadar.

Dolayısıyla bunu donatılarla beraber belki Türkiye’nin bu anlamda standardı en yüksek olan bir ilçesi haline gelmiş olacağız. (DSÖ’ye göre bir kentte kişi başına düşen yeşil alan en az 9 metrekare olmalı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yönetmeliğine göre ise bir kentte kişi başına düşmesi gereken yeşil alan oranı en az 15 metrekare.)


Dönüşüm süreci nasıl yönetilecek?

Her Cuma günü biz halk günü yapıyoruz. Saat 15 ile 17 arasında. Bazen mahallelere gidiyoruz. Vatandaşlarımızı belediyeden yapılan anonslarla davet ediyoruz toplantılarımıza. Salonlarda buluşuyoruz. “Gemlik Buluşuyor” adı altında bunu yapıyoruz. Vatandaş hem dönüşümle ilgili merak ettiklerini soruyor hem de mahallesindeki sorunlarını, hizmet talebini bizimle paylaşıyor. Esnaf ziyaretleri gerçekleştirerek hafta sonları da mahalleleri dolaşıyoruz.

“Belediyeniz Yanınızda” projesi ile vatandaşlarımızın ayağına gidiyoruz. Ekiplerimiz var, çat kapı ziyaret ediyoruz ilçe halkını ve bu ziyaretlerin birçoğuna ben de katılıyorum.

Dönüşümün tamamlanmasıyla ilgili hedef nedir?
Cihatlı bölgesindeki konutlarımızın temelini geçen sene mart ayında atmıştık. Şu anda inşaat hızla devam ediyor. Dönüşüm için de amacımız yaza girmeden (haziran ayı gibi) temel atmak. İnşaat sektörü hızlı çalışıyoruz. Etaplar halinde yapıyoruz yapıları. 2023’te inşallah bu dönüşümü tamamlamayı düşünüyoruz. Umarız bu dönüşümle birlikte Gemlik bir daha deprem riski yaşamaz. Biz bu dönüşümü ‘gelecek seçimler için değil de gelecek nesiller için yapıyoruz.’  Türkiye’ye örnek bir proje olsun. Tüm sosyal donatılarıyla spor, yürüyüş, bisiklet yollarıyla çevreci bir proje. Binalar birbirinden uzak. Hiçbir blok diğerinin deniz manzarasını kesmeyecek. Yeni yerleşim yeri mahalle kültürünü de yansıtacak şekilde planlanacak.


Riskli bölgede oturanların düşüncesi nasıl? Merkezdeki binasını bırakmak isteyecekler mi?

Onlara vereceğimiz konutlar halihazırda yerleşim yerlerinin bitişiği. Ben de orada oturuyorum. Yeni yapılacak yerleşim yerlerinin 200 metre aşağısında oturuyorum. Yani uzak bir bölge, şehirden kopuk bir bölge değil. Ben herkesin yeni yapılacak yerleşim yerini talep edeceğine inanıyorum ve konutlar yapıldıktan sonra vatandaşımız bunu görecek. Şu an zaten kentin doğusunda yapmış olduğumuz 1400 konuta 17 bin talebin gelmesi buna işarettir.

Cihatlı’daki konutlar kaç liradan satışa sunuldu?
Fiyatı belirlemedik ama biz maliyetine vermeyi düşünüyoruz. Kar amacı gütmüyoruz. Maliyet fiyatı da yapılacak ihalelerden sonra belli olacak.

Bu projede arsa teminini nasıl sağladınız?
Arsayı bize devlet verdi. Köyün merasıydı, meradan çıkardık. Çevre Bakanlığı da o alanı bize devretti. Çevre Bakanlığı ile birlikte yürütüyoruz o projeyi. Bakanımıza da buradan teşekkür ediyorum. Kendisi de eski bir belediyeci ve pratik çözüm üreten bir ekibi var. Yetki de veriyorlar. Arsa da devrediyorlar. Biz de onların güvenini boşa çıkarmayacak şekilde dönüşümü en güzel şekilde ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Anahtar teslim törenlerine Bakanımız da gelecek zaten.

Cihatlı’da konutlar ne zaman teslim edilecek?
İlk etap olarak temelini attığımız 158 daire ve 8 dükkan nisan sonunda bitmiş olacak. Hemen akabinde diğer etaplar da bitecek. 2018’in sonuna kadar birçok konutu teslim edeceğiz. Şu anda sağlık ocağımızı yapıyoruz, okulun ihalesini yapacağız. Kendi kendine yetecek bir mahalle olacak orada. Konutlar 3 artı 1, 2 artı 1 şeklinde yapıldı. Dönüşümde de aynı şekilde olacak.

Bu projenin maliyetini nasıl sağlıyorsunuz?
Bizim bir liman şirketinde hissemiz vardı. 103 milyon TL’ye onu sattık. Şu anda yaptığımız konutların maliyetini oradan karşılıyoruz. Ortalama 100-140 milyona mal oluyor. 2018 yılı bütçemizden de oraya katkı sağlamış olacağız. Cihatlı’daki projeyle ilgili kaynak sıkıntımız yok.


Dönüşümün finansmanı nasıl sağlanacak?

Şu an yaptığımız konutların yarısını takas edeceğiz. Yarısını da satacağız. Yarısını sattığımız zaman o kaynak tekrar bizim kasamıza dönmüş olacak. O kaynağı tekrar kullanacağız. Bu arada hükümetimizin de bu güzel projeye destek vereceğini düşünüyorum. Van’da bir yılda 17 bin konut yapan hükümetimiz Gemlik’te de inşallah projeye destek verecektir. Gemlik Belediyesi, Çevre Bakanlığı, Toplu Konut İdaresi üçlü bir sac ayağı ile projeyi yürüteceğiz.

Her yıl da belediye bütçesinden pay ayıracağız. Hükümetten gelecek olan kaynaklar da var. Öte yandan özel sektörün konut yapacağı alanlar var. O bölgenin bitişiğinde ‘kuzey plan’ diye planlı bir bölge var. Tapuları çıkmak üzere, özel sektör de orada konut yapacak ve satacak.

Binası riskli olan vatandaşın yeni evine çıkacağı zaman cebinden çok fazla para çıkacak mı?
Çok fazla çıkmaz. Bugünün şartlarında normalde vatandaşın konutu eski de olsa 85-90-100 bin TL civarında. Bizim yaptığımız binalar, maliyetine vereceğimiz için bu fiyatın biraz üzerinde olur. Çok az bir farkla güvenli konutlara sahip olacak vatandaşlarımız.

Dönüşüm projesiyle zeytinlik alanların yok edileceği endişesi var bazı kesimlerde. Bunlar için neler söylersiniz?
Türkiye’de bir güruh var en güzel projeleri bile sabote ederler. Asrın projelerini yaparsınız ama yine de eleştirirler. Gemlik’teki bu projeye de bunlar muhalefet ediyorlar. Makilik alanlar devletin arazisi. Biz vatandaşın arazisini imara açmıyoruz. Zeytin yok o alanda ve vatandaşa ait mülk de yok. Vatandaş bize riskli konutunu verdiği zaman o konutu yıkıp, yerine yeşil alan yapacağız. Bir kısım insanlar da yıkılacak yerlere liman yapacağımızı iddia ediyorlar. Gemlik’te zaten liman bölgesi var. Hatta liman ihtiyacı olursa şu anda liman bölgesinin yanında 4 bin 400 dönüm hazineye ait Milli Savunma Bakanlığı’nın kullandığı, içerisinde sadece 80 tören atının ve 200-250 arama kurtarma köpeğinin beslendiği bir hara var. Bu askeri hara başka yere taşınabilir. Türkiye’de limana ihtiyaç varsa kendi mülkiyetindeki yeri liman yapmak isteyenlere satar, hem para kazanır hem de bu ihtiyacı karşılar. Biz parti olarak 2006 yılında Gemlik merkez iskeleden gemilerin yük boşaltmasını yasakladık, hepsini limanlar bölgesine öteledik. Biz 10 sene önce merkez iskelede bunu yasaklamış, tırları, kamyonları göndermiş parti olarak yeniden bunları merkeze sokar mıyız? Bunun izahı yok. Rant varsa bu bir tek milletin rantıdır. Hazinenin mülkiyetinde olan taşlık bölgede konut yapmak suretiyle bu konutları milletimize vereceğiz. Yeni Gemlik şekillendiğinde mevcut Gemlik daha yaşanabilir hale gelecek. O zaman ben o insanların bu muhalif söylemlerinden pişman olacaklarını düşünüyorum.


Merkezde Çarşı meydanını yaptık mesela. Oradaki eski binaları yıkarak yaptık. Sürekli bölgelerde bina kamulaştırıyoruz. Okullarımızın bahçelerini genişletmek ve onlara spor alanları kazandırmak için 3-5 katlı binaları kamulaştırarak, yıkıyoruz. Spor salonu yeri kazanıyoruz.

Dönüşüme giren okul var mı?
Biz okullarımızın hemen hemen tamamını yeniledik. Hem belediye olarak yaptık hem de özel sektöre öncülük ettik. 7 ayrı okul protokolü imzaladık. Bu 7 okul protokolünden 4’ü hayata geçti. Eğitim öğretim faaliyetleri devam ediyor. 3 tanesinin de bu yıl temeli atılacak. Güçlendirmek sağlıklı bir uygulama değil. Biz okulların hepsini yıkıp, sıfırdan yaptık. 90 yılda Gemlik’te 300 derslikli okul yapabilmişiz. Biz 6 yılda 150 derslikli okul yaptırmışız. AK Parti’den önce 90 yılda yapılanın 6 yılda biz yarısını yapmışız. Bu da bizim eğitim konusundaki müthiş başarımız, eğitime katkımız.

Bundan sonraki süreçte Gemlik için yeni bir projeksiyon olacak mı? İlçenin hangi yönü ön plana çıkarılacak?
Kumla mahallemizin kış nüfusu 12 bin, yaz nüfusu 100 bini aşkındır. İstanbul, Ankara, Eskişehir’den ve Anadolu’nun birçok ilinden yazlığa gelirler ve 3 ay kalıp, giderler. Kurşunlu mahallemiz kış nüfusu 2 bindir ancak yaz nüfusu 25 bini geçer. Gemlik’in, turizm potansiyeli bu anlamda oldukça yüksek. Hele şimdi bir de altyapı çalışmalarının da tamamlanmasıyla daha da potansiyeli artacak.

2018 için başka vizyon projeniz var mı?
Yatırımlarımızı kent içinde durdurmuyoruz ve bunu vatandaşlarımıza da söylüyoruz. Gemlik taşınmayacak, dönüşecek. Bu dönüşüm için de ne gerekiyorsa hem belediye hem de devlet olarak gerekeni yapacağız. Şu anda biz merkezdeki okullarımızın spor alanlarını yapıyoruz. Yine merkezde 5 tane aile sağlık merkezi yapıyoruz. Bölge hastanemiz bitti. En yakın zamanda hizmete açılacak. 30 dönümlük bir arsa temin ettik ve oraya yaptık. Amfi tiyatro yapacağız. 100 bisikletli 5 istasyonlu bir akıllı bisiklet sistemi kuracağız. Vatandaşlarımız bu sistemi kullanırlarsa hem trafik rahatlayacak hem de sağlıklı bir yaşam sürmüş olacaklar.

İlçe için en büyük ihtiyaç, kapalı pazaryeriydi. 24 milyon TL’ye yaptığımız kapalı pazaryerini hizmete açtık. Spor salonu ihtiyaçlarını karşıladık. Köylerimizde (şimdi mahalle) bile halı sahalarımız var. Gemlik‘in sorunlarının büyük kısmını çözmüş olduk. İçme suyu ihtiyacımızı DSİ şu anda yaptığı barajla karşılamış oluyor. Kentsel dönüşümün dışında çok fazla bir sorunumuz kalmadı ilçede. Biz vaad ettiklerimizin çoğunu yerine getirdik, getiriyoruz. Sanayi sitesi sözümüz vardı, arsa aldık onu da yapacağız. Yine teleferik projemiz var. Dönüşüme bağlı bir projeydi ve daha yerleşim olmadığı için oraya teleferik yapmamızın ekonomik olmayacağı için projemizi şimdilik erteledik, konutlar yapılınca yapacağız. Dolayısıyla vizyon projelerimizi bir bir hayata geçirmiş oluyoruz.

Gelecek seçimlerde yeniden aday olacak mısınız?
Bize nerede ihtiyaç duyulursa biz orada oluruz. Bu işler nasip, takdir işidir. Partiye faydamız varsa aday olalım ama yoksa niye partiye yük olalım. Başka bir arkadaşımız tercih edilirse biz de onun için çalışırız. Bizim için hizmet önemli, makam mevki değil. 

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2018, 21:18

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER