Tarihi Kale Sokak yepyeni bir görünüme kavuştu

Tarihi Bursa evlerinin en güzel örneklerinin yer aldığı, sahip olduğu eşsiz güzellik ile fotoğraf sanatçılarına ilham kaynağı olan Kale Sokak, Osmangazi Belediyesi tarafından aslına uygun şekilde gerçekleştirilen zemin yenileme ve sokak sağlıklaştırma çalışmalarının ardından yepyeni bir görünüme kavuştu.

Tarihi Kale Sokak yepyeni bir görünüme kavuştu
Tophane’deki Saltanat Kapı’nın bitişiğindeki Uludağ Dolmuş Durağı ile Şahabettin Camii arasında kalan Osmangazi Mahallesi Kale Sokak, Osmangazi Belediyesi tarafından yenilendi. Sokağın vatandaşların kullanımına açılması nedeniyle düzenlenen törende konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, bölgede bu güne kadar bin 825 metrekare granit yol düzenlemesi yapıldığını söyledi. Tarihi Bursa’yı içerisinde barındıran Hisar ve Kale İçi bölgelerinde yürüttükleri çalışmalarda asıl amaçlarının, bölgeyi Bursa turizmi için önemli bir merkez yapmak olduğuna vurgu yapan Başkan Dündar, “Tarihi Bursa dediğimiz bölgede yer alan Kale Sokak, yapılan sağlıklaştırma ve zemin yenileme çalışmalarının ardından yepyeni bir görünüme kavuştu. Sürekli dile getirdiğimiz Kentsel Dönüşüm çalışmalarının, bu gün burada Kentsel Yenileme dediğimiz farklı ve güzel bir örneğini görüyoruz. Bursa’da hayata geçireceğimiz Kentsel Dönüşümün, Hisar İçi olarak bilinen bölgede gerçekleştirmeyi planladığımız Kentsel Yenileme çalışmalarını da, adım adım gerçekleştiriyoruz. Tarihi yapıların yoğun olduğu, sivil mimarlık örneği yapıların yoğun olduğu bölgedeki hedefimiz, 5 farklı caddede yapacağımız farklı çalışma ile bölgenin turizme kazandırılması” diye konuştu.Bölgenin, daha yaşanabilir ve turizm açısından gezilip ziyaret edilen en önemli yerlerden biri olması için ciddi çalışma yürüttüklerini söyleyen Dündar, “Kavaklı Caddesinde bu çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Şimdi, 
Oruç Bey Caddesi, Alaaddin Caddesi, Ortapazar Caddesi ve Yerkapı Caddesi, çalışma gerçekleştireceğimiz öncelikli yerler. Buralarda yapacağımız sokak sağlıklaştırma ve cephe yenileme çalışmaları ile tarihi kimliğin ön plana çıkmasını, bu sayede Bursa’nın turizm açısından önemli bir merkez haline gelmesini sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu. Bölgenin, tarihi ve manevi miras yönünden oldukça zengin olduğunu ifade eden Başkan Dündar, “Bölgede, 8 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştirdiğimiz kamulaştırmalarla elde edilen alanda Hisar Arkeopark çalışmalarını başlattık. Yapılan kazı çalışmalarında Bursa tarihinin yeni izlerini ortaya çıkartıyoruz. Kale Sokak, tarihi kimliğine uygun bir şekilde gerçekleştirilen zemin yenileme ve sokak sağlıklaştırma çalışmaları ile yepyeni bir görünüme kavuştu. Yapacak olduğumuz diğer çalışmalarla birlikte Hisar bölgemiz, hak ettiği değere kavuşacak” diye konuştu. 

Kale Sokağın hizmete açılması nedeniyle düzenlenen törene Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdullah Karadağ ve Muhsin Özlükurt, AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz, belediye başkan yardımcıları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2016, 16:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner37