Dündar: “Tarihi mirasa sahip çıkmada Türkiye’ye örneğiz”

Osmangazi Belediyesi, Tayakadın Mahallesi’nde 16’ıncı ve 19’uncu yüzyıllardan kalma üç sivil mimarlık örneği yapıyı, rekonstrüksiyon çalışmaları ile aslına uygun şekilde yeniden inşa ediyor.

Dündar: “Tarihi mirasa sahip çıkmada Türkiye’ye örneğiz”

Bursa’nın tarihsel kimliğini en yoğun şekilde hissettiren bölgelerden biri olan Tayakadın Mahallesi’nde mülkiyeti Ticaret Borsası’na ait üç sivil mimari örneği yapı, Osmangazi Belediyesi tarafından yeniden ayağa kaldırılıyor. Doğanbey Otoparkı yanındaki alanda inşa edilecek olan tarihi yapıların temeli düzenlenen törenle atıldı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen temel atma törenine Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdullah Karadağ, AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Çömez, Bursa Ticaret Borsası Başkan Vekili İbrahim Özhan, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Toplam 678 metrekare inşaat alanına sahip olan üç binadan ilki ahşap karkas yapıda inşa edilecek. Zemin artı 2 kattan oluşan ilk binanın içerisinde sergi salonları ile yönetim odası bulunacak. Yine ahşap karkas yapıda olan ikinci bina da zemin artık 2 kat olarak inşa edilecek. İkinci binada okuma salonları ve yönetim birimleri yer alacak. Zemin katı moloz taş duvar, üst katı ise ahşap karkas olan üçüncü bina ise zemin art 1 kat olarak inşa edilecek ve binada toplantı salonu yer alacak.

 

TARİHİ ESERLERİN KORUNMASINDA ÖNCÜ BELEDİYEYİZ

Tarihi ve kültürel mirasın korunup yaşatılmasına yönelik çalışmalarda öncü belediye olduklarını ifade eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Osmangazi Belediyesi olarak şehrimize, tarihimize ve kültürümüze sahip çıkıyor, sahip olduğumuz tarihi eserleri yenileyerek tekrardan ayağa kaldırıyoruz. Osmangazi Belediyesi, tarihi mirasa sahip çıkma noktasında öncü bir belediyedir. 567 restorasyon, rölöve ve sokak sağlıklaştırma, tarihi çevre düzenlemesi gibi birçok çalışma yaparak tarihi mirası gün yüzüne çıkardık. Tarihi mirasa sahip çıkma noktasında yaptığımız çalışmalarla çok sayıda ödüle layık görüldük. Bursa’nın en eski yerleşim yeri olan Hisariçi’nde yürüttüğümüz restorasyon, rekonstrüksiyon ve arkeolojik kazılarla tarihi kimliğin ayağa çıkmasını sağlıyoruz. Hisariçi bölgesinde yer alan 4 mahallemizde yürüttüğümüz çalışmalarla ‘Eski Şehri’ yeniden ortaya çıkarmak istiyoruz” dedi.

 

TARİHİ DOKUYU ORTAYA ÇIKARACAĞIZ

Osmangazi Belediyesi olarak tarihe sahip çıktıklarını söyleyen Dündar, “Bursa Ticaret Borsası ile yaptığımız anlaşma kapsamında mülkiyeti Bursa Ticaret Borsası’na ait olan 12 sivil mimarlık örneği yapının inşaatını gerçekleştireceğiz. Daha önce Kiremitçi Mahallesi’nde yer alan iki tarihi yapının inşaatını yaptık. Tayakadın Mahallesi’nde temelini attığımız 3 sivil mimarlık örneği yapının inşaatına başlıyoruz. Bundan sonraki süreçte de geriye kalan 8 yapı için çalışma yürüteceğiz. Bu çalışmalarımız ile bölgedeki tarihi dokuyu ortaya çıkaracağız. Bursa’nın tarihi ve turistik mekanlarının başında gelen Ördekli Kültür Merkezi ile Tayakadın Camii arasında kalan bölgede gerçekleştireceğimiz Tarihi Kültür Adası projesi ile eski Bursa Evleri hayat bulacak” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2018, 15:54

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER