Başkan Türkyılmaz: “Myrleia korunacak, başka Mudanya yok”

Mudanya’yı doğal, kültürel ve tarihi değerleriyle geleceğe taşıma noktasında çalışmalarına hız veren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Myrleia Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkarılması noktasında kararlı olduklarını vurguladı. 2 bin 700 yıllık tarihin kent yaşamına kazandırılması için hukuki süreci sonuna kadar sürdüreceklerini belirten Türkyılmaz, “Başka Mudanya yok, Myrleia bizim kırmızı çizgimiz, geçmişimize sahip çıkacağız” dedi.

Başkan Türkyılmaz: “Myrleia korunacak, başka Mudanya yok”
Tarihteki ihtişamının her detayını sahip olduğu kültür varlıklarıyla hissettiren Mudanya, geleceğine doğal, tarihi ve kültürel değerleriyle taşınıyor. İlk kurulduğunda Myrleia adını taşıyan Mudanya’yı sahip olduğu değerleriyle koruyarak, geleceğe taşıyacaklarının sözünü veren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, bu alandaki çalışmalarına hız verdi. Doğal, kentsel ve arkeolojik sit alanlarına sahip şanslı bir kent olan Mudanya’nın ilk kurulduğu yer olan Myrleia Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkarılması noktasında kararlı olduklarını vurgulayan Başkan Hayri Türkyılmaz, “Alışveriş merkezi, otel, bina her yerde yapılır. Ancak Mudanya’yı yeniden yapamayız. Başka Mudanya yok Myrleia antik kenti bizim kırmızı çizgimiz, geçmişimize sahip çıkacağız” dedi. 
Antik kentin korunması için hukuki sürecin sürdüğünü belirten Başkan Türkyılmaz, binlerce yıllık tarihini turizme kazandırmayı hedeflediklerini söyledi. 

MUDANYA’NIN AÇIK HAVA MÜZESİ 
Göreve geldiği günden bu yana bir karış toprağı imara açmadıklarını hatırlatan Başkan Hayri Türkyılmaz, Myrleia Antik Kenti’ni kent yaşamına kazandıracaklarını belirtti. Myrleia Antik Kenti’nin birinci derece arkeolojik SİT alanı ilan edilmesi için Koruma Kurulu'na başvurduklarını belirten Başkan Türkyılmaz, “Myrleia’nın üzerine Koruma Kurulu’nun onayıyla alışveriş merkezi yapılarak, tarihimiz bu merkezin altına hapsedildi. Kent dinamikleri, akademik odalarla birlikte hukuki sürece dahil olup, geçmişimizin yok olmasına göz yummadık. Mahkemeden güzel haberler bekliyoruz. 2015 yılında da başka bir alanda yapılan kazı sırasında kentin diğer parçalarına rastlandı. Müze denetiminde yapılan bir yıllık kazı sonucunda Myrleia Antik Kenti’nin bir kısmı gün yüzüne çıkarıldı. Myrleia Antik Kenti’nin bilimsel yöntemlerle araştırılıp kent yaşamına kazandırılmasını istiyoruz. Söz konusu bölge için mecliste bir plan değişikliği yapıp konut alanından, park alanına dönüştürdük. Anıtlar Kurulu da onaylarsa belediyemiz bu bölgeyi açık hava müzesine dönüştürüp, halka açacak. Türkiye ve dünyadan pek çok turist Myrleia’yı görmek için Mudanya’ya gelecek. Mudanya hak ettiği değeri görecek” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2018, 12:05

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER