Kitap kurtları için parklara açık hava kütüphanesi

Eskişehir’in ilk, Türkiye’nin ise sayılı açık hava kütüphaneleri Odunpazarı Belediyesi’nin parklarında yer alıyor. Üstelik bu parklarda sadece yetişkinler için değil çocuklar için de açık hava kütüphanesi bulunuyor.

Kitap kurtları için parklara açık hava kütüphanesi
Odunpazarı Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda açılışını yaptığı Uğur Mumcu Parkı ve Basın Parkı’nda yer alan; vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği açık hava kütüphanelerine bir yenisini ekledi. Odunpazarı Belediyesi, öğretmenlere hediye ederek 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde açılışını yaptığı Öğretmenler Parkı’na açık hava kütüphanesi yerleştirdi. 


Yenikent Mahallesi Sinan Alaağaç Caddesi’nde bulunan Öğretmenler Parkı’nda yer alan açıkhava kütüphanesine vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Çocuklarını parka götüren yetişkinler, açık hava kütüphanelerinden aldıkları kitapları büyük bir keyifle okuyor. Çocukları da unutmayan Odunpazarı Belediyesi, Öğretmenler Parkı’na çocuklar için de açık hava kütüphanesi yerleştirdi. Açıkhava kütüphaneleri ile parklar artık sadece oyunların oynandığı, yürüyüşlerin yapılıp, sohbetlerin edildiği mekanlar olmaktan çıktı. Odunpazarı’nda parklar aynı zamanda kitap kurtları için, içinde açık hava kütüphanelerinin bulunduğu okuma alanları haline geldi. 


Kitap meraklılarının parklarda bulunan açık hava kütüphanelerinden okumak istedikleri kitapları alabildiklerini belirten yetkililer, “Vatandaşlar, istedikleri kitabı alıp okuyor. Parkta okumaya başladığı kitabı evine götürüp okumaya devam ediyor. Kitap bittikten sonra da getirip yerine koyuyor. Odunpazarı Belediyesi kütüphanelerinde görev yapan personeller ise düzenli olarak kütüphanelerde yer alan kitapların kontrollerini yapıyor. Eksilen kitapların yerine takviyeler yapılıyor. Üstelik vatandaşlar da evlerinde bulunan ve paylaşmak istedikleri kitapları getirip, kütüphaneye bırakabiliyor. Böylece hiç tanımadığınız biri ile kitabınızı paylaşabiliyorsunuz” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2017, 12:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER