Alzheimer Hasta Konuk Evi hizmete hazır

Nilüfer Belediyesi ve Uluslararası Lions Kulübü Dernekleri 118-K Yönetim Çevresi Federasyonu ve hayırsever Dikencik ailesi iş birliğiyle Özlüce Mahallesi’nde yapılan Alzheimer Hasta Konuk Evi, törenle Nilüfer Belediyesi’ne devredildi. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, gerekli iznin alınmasının ardından konuk evinin Kasım ayı içinde hasta kabulüne başlayacağını açıkladı.

Alzheimer Hasta Konuk Evi hizmete hazır

Çağın hastalığı olarak anılan Alzheimer hastaları için artık Nilüfer’de bir konuk evi var. Sivil toplum ve kamu iş birliğinin örnek çalışmalarından biri olan Nilüfer Belediyesi Lions & Ercan Dikencik Alzheimer Hasta Konuk Evi’nin yapımı tamamlandı. Nilüfer Belediyesi, Uluslararası Lions Kulübü Dernekleri 118-K Yönetim Çevresi Federasyonu ve hayırsever Dikencik ailesi iş birliğiyle Nilüfer’in Özlüce Mahallesi’nde yapılan konuk evi, düzenlenen törenle Nilüfer Belediyesi’ne devredildi.

Konuk evi bahçesinde düzenlenen törene Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, Uluslararası Lions Kulübü Dernekleri 118-K Yönetim Çevresi Federasyonu Başkanı Faruk Özçelik ve yönetimi ile Dikencik ailesi katıldı.

DİKENCİK: HEYECANLI VE GURURLUYUZ

Törende, Dikencik ailesi adına konuşan Didem Dikencik, halası Tülin Terzioğlu ve babası Edip Dikencik’i temsilen törene katıldığını belirterek, “Böyle bir tesisin hepimize kazandırılmasından dolayı çok mutlu, heyecanlı ve gururluyuz. Ailemizin en kıymetli üyesi Ercan Dikencik’in vefatından sonra kardeşleri Edip Dikencik ve Tülin Terzioğlu, onun adının anılması ve insanlığa faydalı bir eser bırakma isteğiyle böyle bir projede yer aldılar. Terzioğlu ve Dikencik aileleri adına bu projede emeği geçmiş olan Lions camiası ve dostlarına, Nilüfer Belediyesi’ne ve gece gündüz maddi manevi yardımlarını esirgemeyen tüm dostlarımıza gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

ÖZÇELİK: DESTEKLERİMİZ SÜRECEK

Uluslararası Lions Kulübü Dernekleri 118-K Yönetim Çevresi Federasyonu Başkanı Faruk Özçelik, törende aynı zamanda tarihe tanıklık ettiklerini ifade etti. Konuk evinin tohumlarının 2012-2013 döneminde atıldığını belirten Özçelik, “Nilüfer Belediyesi ve Dikencik ailesinin yanı sıra bizlere sonsuz destek veren bağışçılarımız var. Onların ismini hiçbir zaman unutmayacağız; bu isimler buradaki panomuzda yer alacak. Bugün, bütün genel yönetmenler, paydaşlar adına Alzheimer Hasta Konuk Evi’ni, hizmetleriyle her zaman önder olan Nilüfer Belediyesi’ne burada devredeceğiz. Bu konuda emeği geçen, bağışlarda bulunan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bundan sonraki süreç Turgay Erdem liderliğinde olacak. Bundan sonra da bizler desteklerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

ERDEM: KASIM AYINDA HASTA KABULÜNE BAŞLAMAYI PLANLIYORUZ

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de, Bursa’nın ilk Alzheimer Hasta Konuk Evi’ni kente kazandırmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Alzheimer hastalığının çok yaygınlaştığına dikkat çeken Erdem, “Ne yazık ki bu hastalık, özellikle hasta yakınlarına çok zor bir süreç yaşatıyor. Bir Alzheimer hastanız varsa, onu evde yalnız bırakıp dışarı çıkmanız ve başka işlerle ilgilenmeniz mümkün değildir. İşte böyle durumlarda hasta yakınlarının imdadına, bu konuk evi yetişecek. İsteyen hasta yakınları, gündüz hastalarını buraya bırakabilecekler” dedi.

“İLK ETAPTA GÜNDÜZ BÖLÜMÜ AÇILACAK”

İşletmesi Nilüfer Belediyesi tarafından yapılacak olan konuk evinin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan alınacak çalışma izninin ardından Kasım ayı içinde hasta kabulüne başlayacağını belirten Başkan Erdem, ilk etapta sadece gündüz bölümü ile 60 hastaya hizmet verebileceklerini, gece bölümünü ise pandemi süreci hafifleyince devreye sokacaklarını belirtti.

Erdem, Nilüfer’e bu hizmeti kazandıran herkese teşekkür borçlu olduklarını belirterek şöyle devam etti: “En başta, bu projeyi başlatan önceki dönem belediye başkanımız Mustafa Bozbey’e kent adına çok teşekkür ediyorum. Sonra elbette Lions camiasına yürek dolusu teşekkür ediyorum. Bu projeye finans sağlamak için konser gibi etkinlikler organize ederek çok çaba sarf ettiler. Hayırsever Dikencik ailesine çok teşekkür ediyorum. Sayın Tülin Terzioğlu ve Edip Dikencik, merhum kardeşlerinin ismini taşıyacak bu Konuk Evi’nin yapımına çok değerli katkılarda bulundular. Projeye tıbbi anlamda destek veren ve bu süreçte bize gönüllü olarak danışmanlık yapan Prof. Dr. Mustafa Bakar’a gönül dolusu teşekkür ediyorum. Eminim Alzheimer hastalarının yakınları, onların hayatlarına sunacağınız kolaylık için sizlere her zaman şükran duyacaklardır. Onların şükran duyguları hepimiz için teşekkürlerin en güzeli olacak.”

Konuşmaların ardından Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ile Uluslararası Lions Kulübü Dernekleri 118-K Yönetim Çevresi Federasyonu Başkanı Faruk Özçelik, konuk evinin devrine ilişkin protokolü imzaladılar.

Daha sonra Başkan Erdem ve konuklar, Kasım ayı içinde hizmete başlaması planlanan konuk evini gezerek incelemelerde bulundular.

İşletmesi Nilüfer Belediyesi tarafından yapılacak olan konuk evinin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan alınacak çalışma izninin ardından Kasım ayı içinde hasta kabulüne başlaması planlanıyor.

Toplam 3 bin 700 metrekare alanda 3 kat şeklinde inşa edilen ve hem gece hem de gündüz bakım hizmeti verecek olan Alzheimer Hasta Konuk Evi’nde; 48 hastanın konaklayabileceği çift kişilik 24 oda ile aktivite salonu, yemekhane, mutfak, revir, kuaför, bakım odası, aile görüşme odası, özel bakım odaları, rehabilitasyon ve yoga salonları, fizyoterapi, soyunma odaları, konferans salonu ile teknik servis yer alıyor.

Projeye tıbbi anlamda destek veren Uludağ Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bakar’ın danışmanlığında oluşturulan konuk evinde; pratisyen hekim, psikolog, fizyoterapist, hemşire ve hasta bakıcılar görev yapacak.

Gündüz 60, gece 48 hastaya hizmet verebilecek konuk evinde, Demans ve Alzheimer hastalarının günlük bakım ücretinin 75 TL olması planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2020, 17:54

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner37