Yeni müze inşaatı hızla yükseliyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin inşaatı tüm hızıyla devam ediyor.

Yeni müze inşaatı hızla yükseliyor
İlkadım ilçesinde eski MİT, Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü ve Karadeniz Tarımsal Araştırma Kontrol Laboratuvarı’nın taşınmasıyla boşalan 13 bin 214 metrekarelik alana inşa edilen Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi bittiğinde 65 milyon TL’ye mal olacak. Projenin finansmanının yüzde 75’i Kültür ve Turizm Bakanlığı, yüzde 25’i Büyükşehir Belediyesince karşılanıyor.

SIRADAN BİR MÜZE OLMAYACAK
İçerisinde sergi alanı, hediyelik eşya satış reyonları, yeme-içme alanları, toplantı ve eğitim salonları gibi ortak kullanım mekânlarının bulunacağı müze inşaatıyla ilgili açıklamada bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, yeni arkeoloji ve etnografya müzesinin Türkiye’de örnek gösterilen bir müze haline geleceğini söyledi. Burasının sıradan bir müze olmayacağını ifade eden Albayrak, müzenin tamamlandığında Samsun’un tarihi ve kültürel zenginliğinin yansıtılmasına büyük katkı sağlayacağını kaydetti.

SOSYAL VE KÜLTÜREL BİR ALAN OLACAK
Yeni Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin kentin değerine değer katacağına inandıklarını dile getiren Genel Sekreter Yardımcısı Albayrak, “Proje tamamlandığında eski müzedeki eserleri buraya nakledeceğiz. Mekân darlığı ve şartları nedeniyle eski müzede sergilenme imkânı bulamadığımız birçok eseri de yeni müzemizde gün ışığına çıkartacağız.  Burası müzeden ziyade sosyal ve kültürel bir alan olacak. Açıldığında Türkiye'nin en modern ve örnek teşkil edecek müzesine sahip olacağız. Kentimizin sosyal yaşamı ve kültürümüzün yaşatılmasına çok ciddi katkılarda bulunarak, Karadeniz'in gözbebeği şehrimizin dünya çapında tanınırlığını arttıracak” ifadelerini kullandı.
Müzede, Samsun ve çevresinde ele geçen Kalkolitik, İlk Tunç, Hitit, Hellenistik, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait 18 bin eserin tamamı sergilenebilecek. Mevcut müzenin sergi bölümü,  geçtiğimiz aylarda 'tarihi eserlerin sağlıksız koşullarda teşhir edildiği' ve binanın fiziki yapısının ise elverişli olmadığı gerekçesiyle kapatılmıştı. Yeni müzede günyüzüne çıkacak eserlerin tamamı ise uzun süre sergilenebilmesi için bakıma alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2018, 13:04

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER