Depremin siyaseti olmaz

Depremin Gemlik'te risk olmaktan çıkarılmasına yönelik Kanun Hükmünde Kararname (KHK) hamlesi ilçede sevinçle karşılandı.

Depremin siyaseti olmaz
696 sayılı KHK'nın geçici 25. maddesine göre orman olarak muhafazasında bilim ve fen bakımından hiçbir yarar görülmeyen ve tarım alanına da dönüştürülmesi mümkün olmayan yaklaşık 300 hektarlık alanın toplu konut yapımına açılabilecek olması ilçede heyecan yarattı. Ak Parti Bursa Milletvekilleri Zekeriya Birkan ve İsmail Aydın'ın yanı sıra Ak Parti İl Başkanı Ayhan Salman, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Şükrü Köse, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz'ın sivil toplum örgütü yöneticilerine verdiği kahvaltılı basın toplantısına katıldılar. Ak Parti İlçe Başkanı Zafer Işık, CHP İlçe eski Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan ve MHP İlçe Başkanı Mehmet Emin Özcanbaz'ın da yer aldığı toplantıya meslek odaları yöneticileri, muhtarlar, hemşeri dernekleri temsilcileri ve STK yönetim kurulu üyeleri katıldılar. Belediye Meclis üyeleri ve daire müdürleri ile amirleri de toplantıda yer aldılar.


Basının da yoğun ilgi gösterdiği toplantıda konuşan Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, sağlam zemin üzerinde güvenli ve konforlu binalar sayesinde yeni Gemlik'in önünün açıldığını vurgulayarak, depremin Gemlik'te risk olmaktan çıkacağını belirtti. Cihatlı Mahallesi’nde başlatılan 1400 konutlu toplu konut hamlesinin yaklaşık 300 hektarlık yeni alana 8 bin konut daha yapılarak devam edilebileceğine dikkat çeken Refik Yılmaz, "Gemlik'in uzun süredir beklediği müjdeli haber KHK ile somutlaşarak ilçemizi sevince boğdu" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ve Bursa Milletvekilleri ile Bakanlar Kuruluna teşekkür eden Refik Yılmaz, sağlanan konsensüs adına da MHP ve CHP ilçe başkanlarına teşekkür etti. "Depremin Siyaseti Olmaz" diye konuşan Refik Yılmaz, KHK öncesinde tüm siyasi partilerin Gemlik'in geleceği adına ortak çalışma yürüttüğünü hatırlattı.


Cihatlı bölgesinde yapılan 1400 konutlu çalışmaya 17 bin başvuru yapıldığını anımsatan Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, "Gemlik için tarihi bir karar. Gemlik'in önü açıldı. Taslak çalışmaları ve planları mimar Osman Ayradilli'ye yaptırdık. Siyasi konsensüs ile bu planlar son şeklini alacaktır. Zeytinlikler ve orman alanları korunarak, yeni Gemlik'in inşasına başlayacağız" dedi. 


Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Şükrü Köse de, 696 sayılı KHK hakkında bilgiler verdi.  Ak Parti İlçe Başkanı Zafer Işık, siyasi konsensüs adına teşekkür konuşması yaparken, Ak Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan da, Gemlik için önemli ve acil bir karar alındığını anlatarak, KHK'nın kentsel dönüşüm kapsamında Gemlik'e özel çıkarıldığını açıkladı. Ak Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın ise Gemlik'in tamamının zeytin ağaçları ile çevrili olduğunu hatırlatarak, 6 yıldır yapılan her türlü girişimin zeytin ağaçlarına takıldığını söyledi. Gemlik'in marka değeri olan zeytini herkesten çok sevdiklerini savunan İsmail Aydın, bir kişinin bile depremde yaşamını yitirmesinin vebalini kimsenin kaldıramayacağını vurguladı. Gemlik'in üstünde kalan orman vasfını yitirmiş, makilik ve taşlık alanların imara açılacağını anımsatan İsmail Aydın, "Zeytinlikler ve ağaçlık alanlar imara açılmıyor. Lütfen bunu iyi bilelim. Gemlik'te deprem risk olmaktan çıkacak. KHK ilçemize hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu. 


Ak Parti İl Başkanı Ayhan Salman da, Gemlik'in deprem riskine yönelik sürecin çözüm odaklı ilerlediğini belirterek, "KHK ilçede güzel sonuçlar doğuracaktır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2017, 15:49

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER