Şekibe İnsel Doğal Yaşam Çiftliği törenle açıldı

İnegöl Belediyesi tarafından vatandaşların şehir stresinden uzaklaşmaları ve eğlenceli vakit geçirmelerin sağlanması amacıyla Alibeyköy mahallesinde hayata geçirilen Şekibe İnsel Doğal Yaşam Çiftliği, düzenlenen törenle hizmete açıldı. 12 bin metrekare alan üzerine inşa edilen merkez, İnegöl’ün yeni yaşam alanı olacak.

Şekibe İnsel Doğal Yaşam Çiftliği törenle açıldı
Hayata geçirdiği mega projelerle şehri geleceğe taşırken, bir yandan da oluşturduğu yeni yaşam alanlarıyla ilçe halkının şehir stresinden uzaklaşmasını, daha huzurlu bir yaşam sürmesini sağlayan İnegöl Belediyesi, bu anlamda yeni bir tesisi daha İnegöl’e kazandırdı. 30 Kasım 2016 tarihinde temel atma töreni gerçekleştirilen Şekibe İnsel Doğal Yaşam Çiftliği, tamamlanarak hizmete girdi.

BENZERSİZ BİR TESİS
Alibeyköy Mahallesi’nde hayata geçirilen Şekibe İnsel Doğal Yaşam Çiftliği’nde; restoran bölümünden at, inek, koyun ve keçi ahırı, tavus kuşu, sülün ve benzeri kanatlılar ile tavuk- horoz gezinti alanı, kuş kulesi, ördek – kaz evleri ve havuzuna varana kadar pek çok alan mevcut. Yeşil alanda ve çınar altında otuma alanları ile çocuk oyun gruplarının da yer aldığı tesiste orta bölümde At Padok Alanı, 4 metre genişliğinde 185 metre uzunluğunda At Biniş Yolu ile benzersiz bir tesis.

AÇILIŞA YOĞUN İLGİ
İnegöl Belediyesi’ne yaklaşık olarak maliyeti 1 milyon 350 bin TL olan tesisin resmi açılış töreni gerçekleştirildi. İlçe halkının da yoğun ilgi gösterdiği açılışa; geçtiğimiz dönem Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, İçişleri Eski Bakanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala, Kaymakam Ali Akça, AK Parti Bursa Milletvekilleri, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Yıldız, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Ersan ile partililer ve çok sayıda davetli katıldı.

DEVAM EDEN PROJELER BİR BİR TAMAMLANIYOR
Açılış töreninde bir konuşma yapan Belediye Başkanı Alper Taban, göreve gelmesinin ardından devam eden projelerin tamamlanması adına çalışmalarını sürdürdüklerini kaydederek; “Bugün Şekibe İnsel adını verdiğimiz Doğal Yaşam Çiftliğimizi açıyoruz. Eski bakanlarımız ve milletvekillerimizin katılımı ile coşkuyla açılış törenimizi gerçekleştiriyoruz. Göreve geldiğimizden bugüne kadar başlanmış olan projeleri hayata geçirmek adına gayretimizi sürdürdük. Bizler de kaldığımız yerden devam ederek yarım kalanları bir bir hayata geçiriyoruz. Vatandaşlarımızın beklentilerini de alıp, sorunları çözüme kavuşturmak için çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın dinleneceği, güzel vakit geçireceği projeleri hayata geçiriyoruz” dedi.

BAŞKAN AKTAŞ’A TEŞEKKÜR
Şekibe İnsel Doğal Yaşam Çiftliği’nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş döneminde başlayan bir proje olduğunu da ifade eden Başkan Taban; “Burası kıymetli Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş döneminde başlayan ve kurdelesini kesmenin bizlere nasip olduğu bir tesis. Alinur Başkanımızın burada çok emeği var. Ben kendilerine buradan bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum. Bizler de bu projeleri tamamlayıp hayata geçirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

ŞEKİBE İNSEL’İN ADINI TAŞIYACAK
Bu tesisin İnegöl için bir ihtiyaç olduğuna da dikkat çeken Taban, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Vatandaşlarımızı dinleyerek neler yapmamız gerektiğini ortak akılla belirliyor ve bu şekilde çalışmalarımızı yapıyoruz. Burası da şehrimiz için bir ihtiyaçtı. Hemşerilerimizin gideceği, dinleneceği, hoşça vakit geçireceği alanları çoğaltmalıyız. Burası da 12 dönümlük bir alan üzerinde yapılan düzenlemelerle güzel bir tesise dönüştü. Buranın şöyle de bir özelliği var; Şekibe İnsel hanımefendinin ismini taşıyor. Şekibe İnsel; TBMM’ne giren ilk kadın milletvekillerimizden. 1935 tarihinde 17 kadın milletvekilimizden meclise girmiş olan İnegöllü bir milletvekilimizdir. Bildiğiniz gibi Haziran ayında bir seçim geçirdik ve bu seçimde de yine İnegöl’ümüzden bir bayan milletvekilimizi meclise gönderdik. Sayın Vildan Yılmaz Gürel hanımefendi İnegöl’ümüzün ikinci bayan milletvekili oldu.”

İNGÖLLÜLERİ ŞEHİR KARMAŞASINDAN UZAKLAŞTIRACAK
“Burada ailelerimiz şehir karmaşasından, stresinden uzaklaşsınlar istedik. Beraberinde de doğal yaşamı çocuklarımızın görmesini istedik. Doğal yaşamın içerisinde çocuklarımız bir yumurtanın nasıl olduğunu, içtikleri sütün nereden elde edildiğini görsünler, atlara binerek stres atsınlar, hayvanları tanısınlar istedik. Doğal bir yaşam kurguladık. İnşallah vatandaşlarımız en güzel şekilde hizmet alacaklar. Burası 12 dönüm alan üzerinde oluşturuldu. Bir bekçi kulübemiz, restoran bölümümüz var. Kışında kullanılabilecek bir alan. Etrafı korunaklı bir çiftlik olmakla birlikte orta alanda at padoklarımız var. Vatandaşlarımız için ne yapsak azdır. Yapılan hizmetin hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

BAŞKAN AKTAŞ’IN ÖNEM VERDİĞİ BİR PROJE
Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Yıldız ise açılışı gerçekleştirilen Şekibe İnsel Doğal Yaşam Çiftliğinin Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın İnegöl Belediye Başkanlığı döneminde başlayan ve Başkan Aktaş’ın çok önem verdiği projelerden biri olduğunu ifade ederek; “Hatırlayacağınız üzere tesisin önemli bir bölümü Alinur Aktaş Başkanımız döneminde tamamlanmıştı. Burası hem Bursa-Ankara karayolu hem de Ortaköy üzerinden 3-4 kilometre mesafeyle ulaşılabilecek bir yer. Bugünden sonra doğanın her türlü güzelliğini misafirlerine sunacak hale getirildi. Tesise adı verilen Şekibe İnsel de TBMM’nin ilk kadın milletvekillerinden biriydi. İsaören Mahallesinden çıkıp Bursa’mızı temsil etmiştir. Bir vefa örneği olarak bu projeye adının verilmesi de çok anlamlıdır. İnegöllülerin doğal yaşamı keşfetmesini sağlayacak Doğal Yaşam Çiftliği’nin çocukların da doğa ve hayvan sevgisini arttıracak bir tesis olduğunu düşünüyorum” dedi.

İNEGÖL BÜYÜKŞEHİR İLE GÜÇLENİYOR
Başkanvekili Yıldız, Büyükşehir Belediyesi’nin İnegöl’de devam eden hizmetlerinden de söz ettiği konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sanayisi, tarımı, ticareti, turizmi ve ekonomisiyle adından sıkça bahsedilen İnegöl ilçemize her alanda hizmet vermeye devam ediyoruz. Bir yandan akıllı kavşak uygulamalarımız sürüyor, bir yandan da 4 milyon maliyetli yarı olimpik yüzme havuzumuzun yapımı sürüyor. İlçe genelinde BUSKİ marifetiyle bu yıl 22 milyonluk yatırımla alt yapıyı daha sağlıklı bir hale getiriyoruz. Ulaşım Daire Başkanlığımızın bu yılki programında 80 km sıcak asfalt, 60 km sathi kaplama ve 60 bin metrekare parke taşı uygulamasıyla İnegöl için çalışıyoruz. Ayrıca Cerrah mahalle parkımız tamamlanarak hizmete sunuldu. Orhaniye futbol sahası soyunma odaları yapımı devam ediyor. Bunların haricine İnegöl Belediyemizden gelen talepleri de değerlendirerek ilçemizi hak ettiği hizmetlere kavuşturmaya devam edeceğiz.”

Yıldız’ın ardından AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel kürsüye çıkarak bir selamlama konuşması yaptı. Gürel; “Gerçekten belediyemizin birbirinden güzel projelerini görüyoruz. Kabına sığmayan kentimiz… Gerek sanayi, iş hayatı açısından gerekse yaşam kalitesi açısından şehrimiz, birçok şehirden kaliteli. Bugün de stresten uzaklaşacağımız bir mekanın açılışını yapıyoruz. Emeği geçenleri kutluyorum. Merkeze ilk kadın milletvekilimiz Şekibe İnsel’in adının verilmesi DE ayrıca güzel. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ AÇTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM
AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala da bu çağın ihtiyacı olan bir merkezin İnegöl’e kazandırıldığını dile getirerek; “Hayırlı uğurlu olsun. Şekibe hanım efendiyi rahmetle yad ediyoruz. Bu ismi düşünerek, bu tesise veren kardeşlerimizi kutluyorum. Türkiye’nin önünü açan irade beyanında bulundu değerli İnegöllü kardeşlerim. Her birinizi yürekten kutluyorum. Bir gün Amerika, bir gün Çin bir şeyler söylüyor. Sorunların yaşandığı dünyada istikrarlı bir şekilde Türkiye yoluna devam ediyor. Bu imkanı sizler geçtiğimiz günlerde yaptığımız seçimlerde Türkiye’ye armağan ettiniz. Türkiye’nin önünü açtığınız için teşekkür ediyorum” dedi.

BELEDİYECİLİK HİZMETLERİNDE ÇIĞIR AÇAN LİDERİMİZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DIR
Törende son konuşmayı yapan ise AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu oldu. İnsanın fıtratına uygun bir mekanın açıldığını kaydeden Çavuşoğlu; “İnsanlar şehirlere taşındıkça topraktan uzaklaştılar tabi. Yeniden doğaya dönüş oluyor. Bu doğal yaşama değer veriyoruz. İnegöl, yıldızı parlayan bir ilçemiz. Öncülük yapan ilçelerimizden bir tanesi. Çok öneli hizmet insanımızla buluşuyor. Alinur Başkanımızdan aldığı bayrağı Alper başkanımız sürdürüyor. Türkiye’de belediyecilik hizmetlerinde çığır açan liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’dır. 1994 yılındaki seçimde göreve gelen liderimiz Recep Tayyip Erdoğan, 1 yıl içerisinde önemli hizmetleri hayata geçirdi. İstanbul’da su sorunu kalmamıştı. İş bilenin kılıç kuşananındır. Millete efendilik taslayan değil millete hizmetkar olan anlayıştan kaynaklanıyor bu. Türkiye’de yaşayan insanlarımızın gönlünde taht kurdu. Onun için milletimiz, onun etrafında kenetlendi. Milletimiz bizim önümüzü açtıkça, biz milletimizin yaşam kalitesini yükseltmeye devam edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından dualar eşliğinde kurban kesimi gerçekleştirilip tesisin açılış kurdelesi kesilerek açılış töreni gerçekleştirildi. Ardından tesis gezilerek incelendi. AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ve diğer Milletvekilleri ile AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Ersan,  at binerek hünerlerini sergilediler.
Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 12:46

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER