Mudanya ve Büyükşehir’den “işbirliği” vurgusu

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ile Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, daha önce Büyükşehir ve Mudanya’yı karşı karşıya getiren sorunları masaya yatırarak, ortak akıl ve işbirliği vurgusu yaptı.

Mudanya ve Büyükşehir’den “işbirliği” vurgusu
Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ağırladı. Daha önce Büyükşehir ve Mudanya’yı karşı karşıya getiren sorunların masaya yatırıldığı toplantıda işbirliği vurgusu yapıldı. Toplantının öncelikli gündemi Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve dört yıldır tamamlanmayan Sahil Projesi ile özellikle hafta sonu trafik yüküyle karşılaşan Mudanya’nın ulaşım ve otopark sorunu oldu. Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine atanmasının ardından ilçe ziyaretleri gerçekleştiren Alinur Aktaş, ziyarete daire başkanları ve birim müdürleri, AK Parti İlçe Başkanı Murat Ünal, meclis üyeleri ile birlikte geldi. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ise heyeti, Başkan Yardımcıları Akın Poroy, Hakan Karademir, Erkan Altıntaş, CHP İlçe Başkanı Ergül Batman ve birim müdürleri ile birlikte karşıladı. Toplantı iki saate yakın sürerken, Büyükşehir ve Mudanya’yı karşı karşıya getiren projelerle ilgili görüş birliğine varıldı. 

HİZMETİN SİYASETİ OLMAZ 
Mudanya’ya yapılacak önemli projelerin bütün Bursa’ya yapılmış bir hizmet olacağını dile getiren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, ortak akıl ve işbirliğinin önemini vurguladı. Diyalog eksikliği ve çeşitli nedenlerden kaynaklanan sorunları büyütmeden birlikte çözerek, Mudanya ve Bursa’ya hizmet vermeye devam edeceklerini belirten Türkyılmaz, “30 Mart 2014 akşamına kadar hepimiz üyesi bulunduğumuz partinin adayı olarak oy istedik. Sandıklar açıldıktan sonra, seçildikten sonra da tüm Mudanya’nın başkanı olduk. Bu güne kadar göreve geldiğimiz günden itibaren asla siyaset yapmadık. Hizmetin siyaseti olmaz dedik. Bu süreç içerisinde Mudanya’mızın önemli sorunları vardı. 17 ilçe içerisinde  Mudanya’nın farklı olduğunu görürsünüz. Mudanya doğal güzelliği, havasıyla cazibesi yüksek bir kent. Bütünşehir Yasası’nın amacı da şehrin bütününü bir uyum içerisinde geleceğe taşımak ve insanlara hizmet vermesini sağlamak. Öyleyse birlikte çalışmamız gerektiğini çok açık bir şekilde söylemiştim. Bugün de 17 ilçe belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi olarak birlikte çalışarak Bursa’yı bir bütün olarak geleceğe taşımamız gerekiyor. Umuyorum ki bu ortak aklı yakaladık ve Bursa Mudanya’mız ve bütün ilçelerimiz azami hizmetleri alır” diye konuştu. 

DESTEĞE HAZIRIZ
Bütünşehir Yasası’nın ardından Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanının genişlediğini de vurgulayan Türkyılmaz, Mudanya olarak her türlü desteğe hazır olduklarını da söyledi. Türkyılmaz, “Bin 58 mahalle var. Kolay bir şey değil. Daha önce de söyledik. Mudanya’daki hizmetlerde yetişemediğiniz noktada destek olacağız dedik. Maddi manevi yardımcı olmaya hazır olduğumuzu bilmenizi istiyorum. Mudanya’nın geleceğiyle ilgili projelerde umuyorum ki hızlı adımlar atacak ve güzel şeyler olacak. Umarım bu görev süresi boyunca iyi ilişkiler içerisinde oluruz. Bu güne kadar yaratılan algının tam tersi durumda abi kardeş gibi bu güne kadar olduğu gibi devam edeceğimizi, hem Mudanya hem de Bursa’ya verilebilecek hizmetlerin en fazlasını yapmaya devam edeceğiz” dedi. 

SORUNLAR UYUM İÇERİSİNDE ÇÖZÜLECEK 
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise Bursa’yı bir bütün olarak, birlik ve beraberlik içerisinde yönetmeyi hedeflediklerini belirterek, “Seçilmiş bir belediye başkanımız var. Halkın takdir ettiği bir başkan ve meclisimiz var. Muhakkak hatalar eksiklikler var ancak bundan sonraki süreçte Bursa’yı daha güzel yarınlara taşımak için neler yapabiliriz konuşmamız lazım. Mudanya’nın öncelikli konularında ulaşım, otopark ve sahil düzenlemesi başta olmak üzere diğer konularına nasıl bir çözüm getirebileceğimizin derdindeyiz. Sahil Projesi’nin de en geç 2018 Ocak sonunda bitirilmesini hedefliyoruz. Aldığımız notlar bizim için değerli ve önemli. Sizler bu ilçeyi 7-24 soluyorsunuz. Sizlerin bu konudaki yaklaşımları tabi ki değerlendirecek ve imkanlar dahilinde çözmek için çabalayacağız. Öncelikle sahil, ulaşım ve otopark konusunun Mudanya için öncelikli olduğunu biliyorum. Geçmişte yapılmış aksaklıkları gidermeye çalışıyoruz. Mudanya’nın gelişmek zorunda olduğunu, güzelliklerin kazanılması gerektiğini biliyoruz. Bunları yaparken bir uyum ve ahenk içerisinde yapmak gerektiğini ifade ediyoruz. Yeri geldi mi muhalefet yapacağız, birbirimizi eleştireceğiz lakin Türkiye bizim Türkiye’miz” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2017, 16:45

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER