Kırsal kesimin su ücretlerine ve emlak vergilerine indirim geliyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 1 Ekim tarihindeki 27. Dönem 4. Yasama yılı açılışının ardından Komisyonlar da çalışmalarına başlarken, AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç’ın da üyesi olduğu Plan ve Bütçe Komisyonu gündemindeki maddeleri ele almak üzere ilk toplantısını yaptı.

Kırsal kesimin su ücretlerine ve emlak vergilerine indirim geliyor

İlk toplantılarını AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan’ın Başkanlığında yaptıklarını söyleyen AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, “Gazi Meclisimiz ve Komisyonumuz bu yasama yılında da ülkemiz için birçok önemli çalışmalara imza atacaktır” dedi.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nun gündemindeki konular arasında yer alan Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Vekil Kılıç, “Teklifimiz ile genel olarak, program bütçe uygulamasının yaygınlaştırılmasını, vakıf üniversitelerinin tıp fakültesi açabilmesine ilişkin koşulların belirlenmesini, Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne ilişkin hükümleri, depremler ile belediyelere sağlanan ve geri ödenemeyen kredilerin terkin edilmesini, büyükşehir belediyeleri sınırları içerisinde yer alan kırsal yerleşim bölgelerine yönelik su ücretlerinde ve emlak vergilerinde indirim gibi çeşitli kolaylıklar getirilmesini ve Ar-Ge kapsamındaki çalışmaların salgın nedeniyle bir yıl daha uzaktan yapılabilmesini öngörmekteyiz” dedi.

Düzenleme ile önemli değişikliklerin olacağını belirten Vekil Kılıç, “Örneğin, teklifimiz ile yıllar içinde büyükşehir belediyesi sınırları içinde kalarak çeşitli nedenlerle mahalleye dönüşen veya ilk defa büyükşehir belediyesi olan tüm yerleşim birimlerinin kendi içindeki durumlarına uygun olacak şekilde birtakım muafiyet ve indirimlere tabi tutulması, zaman içinde gelişimini tamamlayan yerlerin ise büyükşehir belediyesi sistemine tam entegrasyonunun sağlanması amaçlanmıştır. Buradaki tespit ve takdir yetkisi ise yerel meclislere bırakılarak bu şekilde sahayı en iyi bilen idareler tam yetkili kılınmaya çalışılmıştır” şeklinde konuştu.

Kanun teklifi ile Ar-Ge kapsamındaki çalışmaların salgın nedeniyle bir yıl daha uzaktan yapılabilmesinin sağlanacağını da dile getiren Vekil Kılıç, “Teknoparklarda yer alan işletmelerin ve özel sektöre ait Ar-Ge/Tasarım Merkezlerinin, sınırları belirli alanlar içerisinde faaliyet göstermesi Kanunen zorunlu tutulmuştur. Covid-19 salgını döneminde kamuda uygulanan esnek çalışma modeline benzer bir önlem, söz konusu yerler için de mümkün kılınmış ve uzaktan çalışma imkânı getirilmiştir. Salgın sürecinin dünyadaki ve ülkemizdeki seyri dikkate alındığında, bahse konu düzenlemenin 1 yıl daha uygulanmasının toplu çalışılan bu yerlerdeki riskin bertaraf edilmesi açısından yararlı olacağını düşünmekteyiz” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner37