İznikli üreticiye ‘yaban mersini’ fidesi

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’da kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla devam eden çalışmaları kapsamında, İznik İlçesi’nin Candarlı Mahallesi’nde üreticilere yaban mersini fidesi dağıtıldı.

İznikli üreticiye ‘yaban mersini’ fidesi
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından İznik İlçesi’nin Candarlı Mahallesi’nde üreticilere 10 bin 500 adet yaban mersini fidesi dağıtıldı. Fidelerin 2 hektarlık alanda yetiştirilmesi ve vatandaşların ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor.
Yaban mersini fidesi dağıtımını gerçekleştiren Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Şükrü Köse, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı koordinasyonuyla üreticiye dağıtılan yaban mersininin bölgeye katkı sağlaması temennisinde bulundu. Başkanvekili Köse, “Proje kapsamında 2016 yılından bu yana Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları var. Üreticimize bugün toplamda 10 bin 500 yaban mersini fidesi dağıtıyoruz” dedi.

Üreticiye ekonomik katkı hedefi
Projenin toplam hedefinin 15 bin fide olduğunu ve farklı bölgelere de dağıtımının süreceğini hatırlatan Köse, “Candarlı’da 21 üreticiye toplam 10 bin 500 fide dağıtıyoruz. Yaklaşık olarak her aileye dağıtılan 500 fideyi, 2 hektarlık alana dikecekler. Ekonomik olarak üreticiye katkı sağlanmasını hedefliyoruz. İlk 2 yılda, 2. yıl itibariyle bu fideler ürün vermeye başlayacağından, her haneye en az 10 bin TL’den başlamak suretiyle katkı sağlanmış olacağına inanıyoruz” dedi.
Köse, şifa deposu olan yaban mersininin öncelikli hale getirilmesinin önemine değindi. İznik Belediye Başkanı Osman Sargın da yaklaşık 10 bin 500 adet yaban mersini fidanı dağıtımıyla Candarlı’nın tarımsal girdilerinin artmış olacağını söyledi. Candarlı Mahallesi Muhtarı Ömer Yavuz ise kendilerine verilen destekten dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2017, 16:18

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER