GAZİANTEP MUTFAĞI'NIN TANITIMINA İNOVATİF DOKUNUŞ!

Başkanlığı’ndan, Antep Mutfağı’nın tanıtımına inovatif dokunuş geldi. Başkanlık, Dünya’nın en lezzetli yemekleri arasında yerini alan Antep mutfağının tanıtımı için harekete geçti, bakır şekerdenlik içerisine yerleştirdiği QR kod uygulamalı yemek tariflerinin bulunduğu İngilizceye çevrilmiş katalog geliştirdi. Türkiye’de ilk ve tek olan uygulama, ev hanımlarının mutfaktaki rehberi olacak.

GAZİANTEP MUTFAĞI'NIN TANITIMINA İNOVATİF DOKUNUŞ!
 Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ekonomik Gelişim AR-GE ve İnovasyon Daire Başkanlığı’ndan, Antep Mutfağı’nın tanıtımına inovatif dokunuş geldi. Başkanlık, Dünya’nın en lezzetli yemekleri arasında yerini alan Antep mutfağının tanıtımı için harekete geçti, bakır şekerdenlik içerisine yerleştirdiği QR kod uygulamalı yemek tariflerinin bulunduğu İngilizceye çevrilmiş katalog geliştirdi. Türkiye’de ilk ve tek olan uygulama, ev hanımlarının mutfaktaki rehberi olacak.

 

   Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) 116 şehir arasında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’nda (UCCN) Türkiye’yi temsil eden ilk şehir olma niteliğini taşıyan Gaziantep, mutfağının tanıtılması ve tattırılmasını sağlamak amacıyla çalışma başlattı.

   Türkiye’de ilk kez Büyükşehir Belediyesi çatısı altında kurulan Ekonomik Gelişim AR-GE ve İnovasyon Daire Başkanlığı’nca kentin zengin mutfağının tanıtım çalışmalarına teknolojik katkı sunuldu. Başkanlık, bakır şekerdenlik içerisine yerleştirilen QR kod uygulamalı yemek kataloğu hazırladı. Bakır şekerdenlik içerisinde QR kod uygulamalı Antep mutfağına özgü 22 çeşit yemek tarifinin bulunduğu İngilizce diline çevrilmiş katalog geliştiren başkanlık, önemli bir çalışma yürüttü. Bakır şekerdenlik, başta Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in makam odası olmak üzere havalimanına, otellere, işyerlerine, yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekânlarına konulacak.

ARSLAN: YEMEK TARİFLERİNDE BİLE İNOVASYON OLUR

   Konuyla ilgili bilgiler veren Ekonomik Gelişim AR-GE ve İnovasyon Daire Başkanı Meryem Arslan, yeni bir uygulamayı hayata geçirdiklerini söyledi.

   QR Kod okuyucu uygulamasının daire başkanlığı tarafından hazırlandığını belirten Arslan, “Belli başlı yemek çeşitlerini aldık, bu yemekleri QR kodla tanıttık. Kişi, uygulama üzerinden bu kodu tarattığı zaman, direkt o yemeğin tarifini, yemek yapımında kullanılan malzemelere ulaşabilir. Bu uygulamayla, hem Gaziantep yemekleri tanıtılacak hem de Antep gastronomisini teknolojiyle bağdaşlaştırılacak. İnovasyonun sadece akıllı şehircilikle ilgili olmadığını göstermeye çalışıyoruz. Bu yöntemle, yemekte bile, yemek tariflerini verirken bile inovasyon olabileceğinin mesajını veriyoruz. Biliyorsunuz yurtdışı tanıtımında İngilizce büyük bir önem arz ediyor. Tarifler, Türkçe dışında şu anda İngilizceye çevrildi. Daha sonrasında Çin’le geliştirilen ilişkiler doğrultusunda Çinceye de çevrilebilir. Böyle ilerlemeye devam edeceğiz. Bu şekilde bir yol haritası çizdik.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2020, 10:56

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner37