Büyükşehir sevgi, hoşgörü ve güleryüzle Muğla’ya hizmet ediyor

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılı hizmetlerini, 2018 yılı projelerini değerlendirdi.

Büyükşehir sevgi, hoşgörü ve güleryüzle Muğla’ya hizmet ediyor
30 Mart 2014 Yerel seçimleri ile kurulan 14 büyükşehir belediyesinden biri olduklarını, yeni kurulan Büyükşehirler ile Türkiye genelinde 30 büyükşehir belediyesi olduğunu ve ülke nüfusunun yüzde 92’sinin yerel yönetimlerden hizmet beklediğinin altını çizen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün kuruldukları günden itibaren Muğla’ya 782 milyon TL yatırım yaptıklarını, 2018 yılında da 426 milyon yatırım yapacaklarını söyledi. 

MUĞLA’YA BUGÜNE KADAR 782 MİLYON YATIRIM YAPILDI
Muğla’nın 13 bin 247 kilometrekare yüzölçümü ile Türkiye’nin metropol şehri İstanbul’un neredeyse 3 katı büyüklüğünde olduğunu ve dağınık bir nüfus yerleşimine sahip olduğunu söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla’yı 6 hizmet bölgesine ayırarak vatandaşlara sevgi, hoşgörü ve güleryüzle anlayış ile hizmet götürdüklerini belirtti. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Muğla doğal ve tarihi güzellikleri, dünyada ve ülkemizde yakından tanınan 13 ilçesi ile ülkemizin en gözde şehirlerinden biri. Yerel yönetimler olarak bu özel coğrafyada yaşamanın ve hizmet etmenin gururunu yaşıyoruz. Muğla’yı nüfus, yerleşme, ekonomik getiriler olarak kıyısal ve kırsal olarak ikiye ayırabiliriz. Dağınık bir nüfus yapısına sahip Muğla’mızda ayrıca turizm sektörü nedeni ile özellikle yaz aylarında artan bir nüfus yapısına sahibiz. Tarımı, turizmi, yeraltı ve yer üstü zenginlikleri ile ülke ekonomisine önemli girdi sağlayan Muğla’da büyükşehir belediyesi olarak yollardan tarıma, sağlıktan suya, ulaşımdan çevreye kadar birçok alanda vatandaşların yaşam kalitesini arttırmak için çalışıyoruz. Kurulduğumuz günden bugüne kadar Büyükşehir ve MUSKİ olarak Muğla’ya 782 milyon TL yatırım yaptık. 2018 yılında da Muğla’mıza 426 milyon TL yatırım yapacağız. Ayrıca 30 Mart yerel seçimlerinden sonra olmayan bir belediyeyi kurarak yasa gereği bize ilçe belediyelerimizden, kapanan beldelerden geçen borçları da düzenli olarak ödüyoruz. Sorumluluk alanımızdaki 2600 km yolun 2210 kilometresini standartlara uygun hale getirerek vatandaşlarımızın güvenli, konforlu yollarla sevdiklerine ulaşmasını sağladık. 360 milyon yatırımla yaptığımız yollar ve ilçelerimizdeki yol, meydan düzenlemeleri ile Muğla’mızın çehresini değiştirdik. Yeni otogarlar için startı Menteşe ilçemizden verdik” dedi. 


İÇME SUYU VE ALT YAPIYA 219 MİLYON YATIRIM
Başkan Gürün, Muğla genelinde içme suyu olmayan 32 köy ve mevkiyi içme suyu ile buluşturduklarını belirterek, “Bugüne kadar içme suyu ve altyapıya 219 milyon TL yatırım yaptık. 759 bin 943 metre içme suyu hattı, 190 bin 146 metre kanalizasyon hattı yapımını tamamladık. Muğla’mıza modern atıksu arıtma tesisleri kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Şehrimizin incisi Ölüdeniz’imize 21 milyon 500 bin TL’ye modern bir atıksu arıtma tesisi yapımında sona yaklaştık. Yüzde 68’i orman, 1480 km kıyı şeridine sahip mavi ile yeşilin her tonunu coğrafyasında sergileyen ilimizi katı atık düzenli depolama tesisleri, hafriyat alanları, geri dönüşüm tesisleri ve kıyılardan teknelerle atık toplama hizmetleri ile korumaya aldık” diye konuştu. 

ÜRETEN, TOPRAĞINA SAHİP ÇIKAN BİR MUĞLA YARATILIYOR
Kıyısal ve kırsal Muğla’yı birlikte üretir hale getirmek, kırsal nüfusun toprağına sahip çıkması için tarıma, üreticilere her alanda destek olduklarını kaydeden Başkan Gürün, şöyle devam etti: “Türkiye’nin dört dalda analiz yapabilen ilk tarım laboratuvarını, yerel tohum merkezini,  duyusal analiz laboratuvarını Muğla’mızda hayata geçirdik. Alım garantili çiçek üretimi ile kooperatiflerimizle 10 milyon çiçek üreterek özellikle kadın üreticilerimize destek olduk. Yem bitkisi, fidan desteği, sulama kanalları, mera projemiz ve ‘Toprağını satma ürününü sat’ sloganımızla üreten köylümüzün yanında olduk. 13 ilçe, 566 mahallemizde evde bakım hizmeti, hasta nakil hizmetimizle vatandaşlarımızın evlerine misafir olduk ve onların nabzını tuttuk. Türkiye’de ilk olan Kısa Mola hizmetimizle engelli bireye sahip ailelerimize bir nefes olduk. Muğla genelinde 12 ay haşere mücadelesi ile özellikle sulak alanlarda, deniz kenarlarında yaşayan vatandaşlarımızın yaşam kalitesini arttırdık. İl genelinde 1388 mezarlık alanın bakım, onarımlarını yaparak manevi olarak vatandaşlarımızın huzurlu bir şekilde son vazifelerini yapmasını, sevdiklerini ziyaret etmelerini sağladık. Ulaşımda dönüşümle Muğla genelinde şoför esnafımızla vatandaşlarımıza modern, güvenli, engelli rampalı araçlarla hizmet verilmesini sağladık. Türkiye’nin iki havaalanına sahip iki ilinden biri olan Muğla’da havaalanı taşımacılığını başlatarak vatandaşlarımızın bu hizmetten daha fazla yararlanmasını sağladık. Daha birçok yenilikçi, Muğla’ya yakışan hizmeti gerçekleştirerek Türkiye genelinde birincilik ve başarı ödülleri aldık. Ayrıca üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşları, kooperatifler ile işbirliği içerisinde ortak, akılcı, katılımcı projeler gerçekleştirerek diğer kuruluşların bu çalışmalardan yararlanmasını sağladık.”

2018’DE MUĞLA BÖLGE MÜZESİ YAPIMI BAŞLIYOR
Başkan Gürün, 2018 yılında da bütün mahalle ve ilçelerde yaşam kalitesini arttırmak, vatandaşların huzur ve mutluluğu için yenilikçi, Muğla’ya yakışan projeleri hayata geçireceklerini ve devam etmekte olan hizmetlerle daha yaşanır bir Muğla yaratacaklarını dile getirdi.
2018 yılında Muğla’mıza 426 milyon yatırım yapacaklarını belirten Başkan Gürün, “Dünya Bankası’ndan sağladığımız kredi ile özellikle altyapı, arıtma tesisleri ve içme suyu konusunda Muğla’mıza önemli hizmetlerimizi başlatacağız. Ula ilçemize kanalizasyon şebekesi yapımı, Seydikemer  Karadere ve Eşen Mahallelerimize AAT yapımı gene Seydikemer İlçemize kanalizasyon hattı yapımı, Bodrum Turgutreis Akyarlar-İslamhaneleri-Peksimet-Gümüşlük Mahallelerimize Kanalizasyon hattı ve AAT yapımı, Bodrum Gündoğan Mahallesine Kanalizasyon ve AAT yapımına başlıyoruz. Ayrıca bölge müzesinden modern otogarlara, spor tesislerinden sosyal yaşam alanlarına, altyapı çalışmalarından kültür merkezlerine kadar halka dokunan projelerle Muğla’yı hizmetlerimizle ilmek ilmek öreceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2018, 15:41

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER