BAŞKAN SERTASLAN’DAN KENTSEL DÖNÜŞÜME DESTEK ÇAĞRISI

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan Bursa Büyükşehir Belediye Meclisinde yaptığı konuşmasında belediyelerin bütçesinin deprem tedbirleri konusunda yetersiz olduğuna değinirken, “Vatandaşın depremde binası yıkıldıktan sonra değil, kentsel dönüşüm yaparken destek alması gerekiyor” dedi.

BAŞKAN SERTASLAN’DAN KENTSEL DÖNÜŞÜME DESTEK ÇAĞRISI

 Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak Ayı İkinci Oturumunda Elazığ depremi ve kentsel dönüşüm gibi birçok konuda açıklamalarda bulundu

“Devlet millet el ele yaraları sardı”

Elazığ’da depremi yaşayan vatandaşlara geçmiş olsun dilekleriyle konuşmasına başlayan Başkan Sertaslan, Elazığ’da yaşananın çok acı bir tablo olduğunu belirterek, depremde hayatını kaybeden 41 vatandaşa Allah’tan rahmet diliyorum. Çok büyük bir ekonomik kaybın ortaya çıktığına da değindi. Eksi on beş derecelerin üzerinde hava şartları olan Elazığ’da yaraları sarmak konusunda devletin ve milletin her zaman yan yana olduğunu ve sadece bu depremde değil, her depremde Türkiye’nin seferber olduğunu ifade etti.

“Önlem almak yerine duymazdan geldik”

1999’daki Gölcük depreminde de aynı durumun yaşandığını ifade eden Başkan Sertaslan,” 1999 Gölcük depreminde de benzer bir durumla karşılaşmış, bütün Türkiye ve hatta dünya seferber olmuştu. O tarihten bu yana 21 yıl geçti. Maalesef geçen 21 yıl içerisinde deprem için önlem almak yerine duymazdan gelmeyi tercih eder bir şekilde geçirdik. O tarihte Marmara’da çok büyük bir deprem olacak diyen bilim insanların verdiği 30 yıl gibi bir tarih aralığı vardı. O otuz yıla dokuz yıl kaldı. Böyle bir durum içerisinde biz ancak deprem olduktan sonra bir araya gelip omuz omuza yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“Devlet kentsel dönüşüm yapana destek versin”

Elazığ’da yıkılan evler için yeniden yapıldığında 46 bin lira devletin destek vereceğini ifade eden Başkan Sertaslan, bu yardımın kentsel dönüşümü destekleyen belediyelerin ve bu yardımı yurttaşın deprem olmadan önce alması gerektiğini belirten Başkan Sertaslan buna yönelik bir çalışma yapılmasını önemsediklerini de sözlerine eklerken, “ Buradan bir sorumluluk ortaya çıkartalım. Durumdan vazife çıkartıp, evler yıkıldıktan ve bir sürü can kaybı ortaya çıktıktan sonra değil, Gemlik’te kentsel dönüşüm çalışmaları başlatıyoruz. O alanlar içerisinde konutları dönüştüreceğimiz yurttaşa evleri yıkılmadan önce bu yardım yapılsın. Devletimizin merkezi bütçesine depremle mücadele konusunda ihtiyaç var. Yerel yönetimler tek başına ne kadar uğraşırsa uğraşsın bu meseleyi çözmekte zorlanır.  Yurttaşın sırtına bırakacağı rakam ne kadar yükselirse de depreme karşı tedbir almakta işimiz o kadar zorlaşır. Bu konuda Büyükşehir Belediyemizin bir girişimde bulunmasının da son derece doğru sonuçlar doğuracağını düşünüyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2020, 19:43

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner37