Barınaklar ısıtılıyor, özel menüler çıkıyor

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde ısıtıcılar kullanılarak hayvan barınakları belli derecede sabitleniyor ve özel menü ile hayvanların enerjileri yüksek tutuluyor. Zürafa marulla, filler keçiboynuzu ağacının şekerli yemişi ile besleniyor.

Barınaklar ısıtılıyor, özel menüler çıkıyor
 Dünya’nın dördüncü, Avrupa’nın üçüncü, Türkiye’nin en büyüğü olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi, 325 türden 7 bin 100 hayvanın kış şartlarından etkilenmemesi amacıyla özel çalışmalar yürütüyor. Afrika ve Asya’nın sıcak bölgelerinde yaşayan hayvanlardan fil, zürafa, yılan ve timsahlara özel hazırlıklar yürüten hayvanat bahçesi görevlileri çalışma temposunu yükseltti.

Özel ısıtma sistemleri kullanılıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Celal Özsöyler, soğuyan hava şartlarında özellikle Afrika kökenli hayvanların kışlık barınaklarını ısıtmaya başladıklarını söyledi. Özsöyler, “Hayvanat bahçesi sakinleri için enerji verici ve protein yönünden zengin losyonlar hazırlanıyor. Filler, zürafalar, aslanlar, leoparlar, jaguarlar ve yılanlar gibi hayvanların ısınmaları gerekiyor. Bunun için barınak sıcaklığının üstten ve alttan radiant cihazlarla hayvan türüne göre 25-30 derece arasında olmalıdır yoksa bu hayvanların ölümlerine neden olabilir” dedi.

Vitamin ve mineral takviyeleri yapılıyor

Özsöyler, filler ve zürafaların yemek öğünlerinde de kışın yüksek enerji verecek kuru üzüm ve incir gibi besinler olduğunu anlattı. Özsöyler, “Diğer hayvanlarımıza da vitamin ve mineral yönünden zengin takviyeler yapılıyor. Gelen ziyaretçiler hayvanları yazlık barınakta göreceği gibi bazılarını artık kışlık barınaklarda görecek ama güzel havalarda hayvanlarımızı hava alması için dışarı çıkarıyoruz. Bu yıl hayvanat bahçemizi, 4,5 milyon kişi ziyaret etti. Türkiye’nin dört bir yanından büyük bir ilgi var. Ayrıca komşu ülkelerden de misafirlerimiz geliyor. Bu hem hayvanat bahçesinin tanıtımına hem de yerel ekonomiye büyük katkı sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2019, 14:47

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner37