Bağcılar’da Cuma namazı coşkusu

Kovid-19 tedbirleri kapsamında yapılan kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte Bağcılarlılar, 2.5 ay sonra Cuma namazı kılma imkanı buldu. Bağcılar Belediyesi Mahmutbey Stadyumu’nu dolduran ilçe sakinleri uzun süredir hasretini çektikleri Cuma namazını eda etmenin huzurunu yaşadı. Duygusal anların da yaşandığı stadyumda salgının bitmesi için dua edildi.

Bağcılar’da Cuma namazı coşkusu

Koronavirüs nedeniyle 16 Mart tarihinden beri kapalı olan cami ve mescitler 2.5 ay sonra Cuma namazıyla toplu halde ibadete açıldı. Bağcılar’da Mahmutbey Stadyumu, Bağcılar Meydanı, Kirazlı Metro İstasyonu Etkinlik Alanı, Güneşli Mahallesi ve Fevzi Çakmak Mahallesi semt pazarlarında Cuma namazı için yer ayarlandı.

SECCADE DAĞITILDI

Cuma namazı için en çok katılımın olduğu yer ise Bağcılar Belediyesi Mahmutbey Stadyumu oldu. Namaz kılmak için gelenler ateşi ölçülüp eline dezenfektan sıktıktan sonra sahanın içine alındı. Vatandaşların maskelerini takarak tedbirlerini aldığı görüldü. Seccadesi olmayanlara da belediye personeli tarafından tek kullanımlık seccade dağıtıldı. Yeşil zemin üzerinde çekilen sosyal mesafe şeritleri üzerinde yerini alan cemaat, ezandan önce de okunan Kuran-ı Kerim tilavetini dinledi.

BAZILARI DUYGULANDI

Yan yana 1.60 metre arkaya doğru ise 2 metre mesafesinde saf tutan vatandaşlar, Müftü Celal Büyük’ün imamlığında Cuma namazını kıldı. 4 rekat ilk sünnet, hutbe okunması ve 2 rekat farz namazıyla tamamlanan Cuma namazının ardından vatandaşlar, sosyal mesafe kuralına uyarak alandan ayrıldı. Tıklım tıklım dolan stadyumda kimi çok duygulandı kimi de namaz kılabildiği için çok mutlu olduğunu söyledi.

Bu bir başlangıç

Bu günleri çok özlediğini belirten Ekrem Can, “Allah böyle bir durumu bir daha bize yaşatmasın. Ne mutlu Müslümanlara. Bütün Müslümanlar şu anda aynı duyguyu yaşıyorlar. Haftaları, ayları unutup bayramı yaşayamamıştık. Bu bizim için bir başlangıç diyelim. Kurbanı Bayramı’nı bayram gibi yaşarız inşallah” dedi.

İlçe sakinleri, namaz için stadyumu ayarlayan yetkililere de teşekkür etti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner37