İklim dostu Denizli

Gelecek nesillere daha temiz ve sağlıklı bir dünya bırakabilmek için bir süre önce İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver projesi başlatan Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli’nin İklim Eylem Planını hazırlamak için düğmeye bastı.

İklim dostu Denizli
Çevresel sorunların başında gelen iklim değişikliğinin gelecekte insan hayatına vereceği zararı en aza indirmek için bir süre önce çalışma başlatan Denizli Büyükşehir Belediyesi, İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver projesi kapsamında Denizli’nin İklim Eylem Planı hazırlanması için düğmeye bastı. Denizli’nin İklim Eylem Planı hazırlanması için düzenlenen protokol törenine, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Etüd ve Projeler Dairesi Başkanı Cem Bağcı, Bölgesel Çevre Merkezi REC Türkiye Direktörü Rifat Ünal Sayman ve beraberindekiler katıldı. Bölgesel Çevre Merkezi REC Türkiye Direktörü Sayman, projenin çok önemli olduğunu belirterek, iklim eylem planları hazırlanmasında yerel yönetimlerle yapılan işbirliğinin öneminden bahsetti. İklim değişikliği azaltım ve uyum stratejileri kapsamında tüm kurumlarla eğitim ve çalıştaylar düzenleyeceklerini ifade eden Sayman, Denizli’nin iklim eylem planı kapsamında uluslararası bir ağa dahil olmasının da kolaylaşacağını söyledi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE TÜM DÜNYA MÜCADELE ETMELİ
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, iklim değişikliğinin her geçen gün daha fazla hissedildiğini belirterek, bunun bilinen ve bilinmeyen sebepleri olduğunu söyledi. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin gelecekte insanların daha rahat yaşayabilmesi adına gayret gösterdiğini vurgulayan Başkan Osman Zolan, şöyle konuştu: “İklim değişikliğinde hem uyum hem de azaltım noktasında gayret gösterilmesi gerektiğini düşünerek bir süre önce proje başvurusunda bulunduk. Projemiz kabul gördü ve çalışmalara başladık. Yapacağımız protokol çerçevesinde; iklim değişikliği uyum ve azaltım noktasında tüm katılımcılarla birlikte Denizlimizde eğitimler, çalıştaylar düzenleyerek farkındalık yaratıp, yapılabilecek uygulamaları gündeme getireceğiz. İklim şehrimizle, ülkemizle sınırlı olan bir şey değil Bu tüm dünyanın topyekün mücadele etmesi gereken bir konu.”

TÜRKİYE’DE İKİNCİ
Denizli Büyükşehir Belediyesi, bir süre önce Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinatörlüğündeki “Türkiye’de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı” kapsamında “İklim Hareketi için Değişime Güç Ver Projesi” başlatmıştı. İklim Hareketi için Değişime Güç Ver Projesi kapsamında imzalanan söz konusu çalışmanın tamamlanmasıyla Denizli Büyükşehir Belediyesi, iklim değişikliği “azaltım ve uyumu” çalışması gerçekleştiren Türkiye’deki ikinci Büyükşehir Belediyesi olacak.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2018, 13:27

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER