Dünyanın en entegre katı atık yönetim tesisi

Bilecik Belediyeler Birliği tarafından gerçekleştirilen ve kademeli olarak faaliyete geçen dünyanın entegrasyon seviyesi en yüksek tesisi Bilecik Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi’nin tanıtım programı yapıldı.

Dünyanın en entegre katı atık yönetim tesisi
Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen programa; Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat,  Pazaryeri  Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, Dodurga Belde Belediye Başkanı Selim Tuna, Katı Atık Geri Dönüşüm Eğitim Sorumlusu Kaan Arda ve firma yetkilileri, muhtarlar ve basın mensupları katıldı.
Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik'te faaliyete giren tesisin çevre duyarlılığı konusunda dünyaya örnek olacağı söyleyerek, "Türkiye’de ilk yapılan en üstün nitelikte olan bir tesis ve böyle bir eseri ilimize kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz’’ dedi. 


Yağcı, şöyle devam etti:
‘’Göreve geldiğimiz günden bu yana hayalimiz ve arzumuz olan bir çalışmanın sonlarına gelmiş olmanın heyecanı içindeyiz. 2004-2009 arası Belediyeler Birliğini kurarak belediyeler birliğimizin esaslarından birisi de katı atık dönüşüm tesisimizi kurmak olarak belirledik ve o dönemden bugüne kadar tüm belediye başkanı arkadaşlarımızla beraber Bilecik içerisinde el ele çalışarak bu katı atık dönüşüm tesisinin gerçekleşmesi noktasında bir güç birlikleri oluşturduk. Bu güç birlikteliği yapım aşamasında Türkiye'nin ilk yerli girişimi olarak ortaya çıkması ve bununda dirilişin, kuruluşun ve kurtuluşun beşiği Bilecik'te gerçekleşmiş olması son derece önemli. Çünkü yaşam vazgeçilmez, hayat zamanlarımız çok önemli ve çevre yaşamamızın vazgeçilmez bir unsuru. O günler içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza giderek bu işin bertaraf tesisinden daha ziyade dönüşüm tesisi olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve buna ilişkin çalışma yapılmasının faydalı olacağını söyleyen bir kardeşiniz olarak sonuçta dünyanın birçok yerinde bu dönüşüm tesislerinin diğer noktalarda araştırdık." 

GELECEĞE YATIRIM 
Projenin günümüz ve geleceğimiz açısından taşıdığı öneme değinen Belediye Başkanı Selim Yağcı, ‘’Bu tesis çevreyi korumak, hayata hayat katmak anlamına gelen bir çalışmadır. Biz bu tesisimizle inşallah bundan sonra çevre noktasında çok önemli bir ihtiyacı yerine getirmiş olacağız. Bilecik’te artık söylenildiği şekilde Bilecik’in atıklarından yüzde 75’i dönüşmüş olacak. Bir kısmı da kompost olacak. Bir bölümüyle enerji üreteceğiz. Bir bölümüyle de gerçekten işte kağıt yapımında, petrol ihtiyacımızın giderilmesinde ve birçok olayların giderilmesinde çok önemli bir görevi icra edeceğiz. Ben bu noktada gerçekten bu işbirliğiyle Bilecik’imizde böyle güzel bir tesisin oluşumunu gerçekleştiren tüm 2004 yılından itibaren görev yapan belediye başkanlarımıza, bizlere bu yetkiyi veren belediye meclisi üyelerimize ve bizim düşüncelerimize inanan, güvenen çok değerli hemşehrilerimize canı gönülden teşekkür ediyorum. Bu süreç içerisinde biraz aksamalarımız da olsa ama düzgün bir tesisi gerçekten icra ederek bu alana 70 milyon civarında büyük bir yatırım yapan Biosun firmasına, firma yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Aksamalar oldu çünkü Türkiye’de ilk yapılan en üstün nitelikte olan bir tesis. Bu noktada standartları oluşturmak belirli istişarelere bağlı.  Bu yılın ortalarından itibaren tesisimiz aşama, aşama çalışacak. Dünyanın en entegre katı atık yönetimi tesisine ev sahipliği yapıyor olmanın gururunu duyuyorum. Bu tesis sayesinde sadece milli servetimizi korumuş oluyor, aynı zamanda geleceğimize yatırım yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2018, 18:12

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER