Bursa’da 1 ay şenlik var

Osmangazi Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 12’incisi gerçekleştirilecek Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri, 8 Nisan Cuma günü başlıyor.

Bursa’da 1 ay şenlik var
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa’nın fethinin 690’ıncı yıl dönümünde gerçekleştirilecek olan Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri’nin etkinlik takvimini, düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu. Fetih Şenlikleri tanıtım toplantısında konuşan Başkan Dündar, “Bursa, 690 yıl önce, 23 yıl süren kuşatmanın ardından Osmanlı tarafından fethedilmiş. Osmangazi Belediyesi olarak, 12 yıl önce düzenlemeye başladığımız Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri ile 690 yıl önceki fetih coşkusunu günümüzde yaşatıp geleceğe aktarıyoruz.  Halkımızda bu etkinlikleri sahiplendi ve bizlere destek oluyor. Nisan ayı boyunca devam edecek şenlikler süresince vatandaşlarımızı, tarihi bir yolculuğa çıkartacağız” dedi.SEMPOZYUMUN KONUSU FATİH SULTAN MEHMED

Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri kapsamında, her yıl bir Osmanlı padişahının hayatı ve döneminin anlatıldığı bir sempozyum düzenlediklerini anlatan Başkan Dündar, “Her yıl şenlikler kapsamında düzenlediğimiz sempozyumda, Bursa ile ilişkili olan bir Osmanlı Padişahının hayatını ve dönemini ele alıyoruz. Bu sempozyumlarda anlatılanları kitap haline getirerek tarihimizi yeniden gözden geçirme fırsatı buluyoruz. Bu yıl düzenleyeceğimiz sempozyumda, Bursa’da doğan ve yetişen padişahlarımızdan Fatih Sultan Mehmed’in hayatını ve dönemini ele alacağız” dedi. “TÜRK EDEBİYATINA BİLİMSEL BİR ESER KAZANDIRDIK”
Önceki yıllarda sempozyumda aktarılan bilgileri daha sonra kitaba dönüştürdüklerini belirten Başkan Dündar, “Artık kitabı sempozyum öncesinde basarak vatandaşlarımıza dağıtımını yapıyoruz. Bu yılın sempozyum konusu olan Fatih Sultan Mehmed ve Dönemi’ni anlattığımız kitabımız hazır. Türk edebiyatına bilimsel bir eser daha kazandırdık” diye konuştu. Fetih şenlikleri kapsamında köy düğünü etkinliği düzenlediklerini anlatan Başkan Dündar, köy düğünün gerçekleştirildiği köyün tarihi hakkında bilgilerin yer aldığı bir kitap daha hazırladıklarını ifade etti. 

YÖRÜK-TÜRKMENLER PINARBAŞI’NDA BULUŞACAK

Her yıl farklı etkinlikler dahil ettikleri şenlikler kapsamında bu yıl, bu yıl TRT’nin ‘Fatih-Avrupa’nın Kaderini Değiştiren Adam’ sergisini düzenleyeceklerini söyleyen Başkan Dündar, “Geçtiğimiz yıl başlattığımız Yörük-Türkmen buluşması etkinliğimizi bu yıl da devam ettiriyoruz. Pınarbaşı Parkı’nda gerçekleştirilecek olan Yörük-Türkmen buluşması etkinliğimizde Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelecek 200’ün üzerinde Yörük-Türkmen temsilcileri Osmangazi’de buluşacak ve kültürlerini tanıtma fırsatı bulacak” diye konuştu. ŞENLİKLER DOLU DOLU GEÇECEK

Fetih şenliklerinin etkinlik takvimi hakkında bilgiler veren Başkan Dündar, 
“Bursalıları tarihi bir yolculuğa çıkartacak olan Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri, 8 Nisan Cuma günü Soğanlı Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan, ‘Fatih Sultan Mehmed ve Dönemi Sempozyumu’ ve ‘Fatih-Avrupa’nın Kaderini Değiştiren Adam’ konulu fotoğraf sergisi ile başlayacak. Şenliklerin ikinci günü olan 9 Nisan Cumartesi günü düzenlenecek Yörük-Türkmen Buluşması Çadır Ziyareti, Geleneksel Savaş Sanatları Gösterisi, Fetih Yürüyüşü ve Köy Kınası etkinlikleri ile kent adeta bayram havasına bürünecek. Her şenlikte birbirinden renkli görüntülere sahne olan ve Bursalıların her yıl merakla beklediği köy düğünü, 10 Nisan Pazar günü Avdancık Mahallesi’nde, öncesinde gerçekleştirilen köy kınası ise Seçköy Mahallesi’nde gerçekleştirilecek. Yerli ve yabancı binlerce atlet ile vatandaşların katıldığı 15 kilometrelik Tarihi Kent Koşusu ile, vatandaşların katıldığı Tarihi Kent Halk Koşusu 17 Nisan’da Saltanat Kapı’dan start alacak. Her iki koşuda dereceye giren sporcular için aynı gün Pınarbaşı Meydanı’nda ödül töreni düzenlenecek. Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri, 24 Nisan Pazar günü düzenlenecek Rahvan Atları Koşusu ile sona erecek. Geçmişimizi iyi tanıyıp günümüze ve geleceğimize aktarabilirsek, şehrimizin geleceğine de yön vermiş oluruz. Bu anlayış doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm vatandaşlarımızın şenliklere katılımını bekliyoruz” dedi.

“FETİH ŞENLİKLERİ HALKIN ETKİNLİĞİ”

Son dönemde Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri’nin, devlet töreni kapsamına alınması yönündeki söylemler konusunda da konuşan Başkan Dündar, “Bu tür etkinliklerin devlet töreni kapsamına alınması,  benim yerime devlet yapsın mantığıdır. Devlet kimdir? Devlet biziz. Bu etkinliklerde önemli olan halk tarafından yapılmasıdır. Devlet töreni olduğu zaman, bir bakan veya bürokrat gelecek ve devlet töreni olmuş olacak. Devlet büyükleri zaten her yıl şenliklere katılıyor. Bu, tamamen sivil olan ve tüm halkımızın katıldığı bir etkinlik. Bu şenliklere resmiyeti kattığımız zaman halkımız oradan kopar. Biz bu şenlikleri halkın etkinliği olarak görüyoruz ve bu şekilde sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2016, 16:17

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER