Kadınlar meme kanserini kendileri teşhis edecek

Nilüfer Belediyesi, meme kanseri konusunda önemli bir projeyi hayata geçirdi. Bir ilk olan “kendi kendine meme muayene modeli” kadınlara tanıtıldı.

Kadınlar meme kanserini kendileri teşhis edecek
Nilüfer Belediyesi, Dünya Kanser Gününde önemli bir çalışmayı daha hayata geçirdi. Uludağ Rotary Kulübü iş birliğiyle, Genel Cerrahi ve Kanser Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Erol Aksaz’ın yaptığı “kendi kendine meme muayene modeli” Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile eşi ve Nilüfer Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürü Seden Bozbey’in katıldığı toplantıda kamuoyuna tanıtıldı. “Bir kez dokun” sloganıyla hayata geçirilen projenin tanıtım toplantısında konuşan Bozbey, “kendi kendine meme muayene modeli”nin hem halkın bilinçlenmesi, hem de erken teşhis açısından önemli olduğunu vurguladı. Nilüfer Belediyesi’nin koruyucu sağlık hizmetlerine yönelik çalışmalarda Türkiye’de her zaman örnek olduğunu kaydeden Başkan Bozbey, “Her yıl milyonlarca ölüme sebep olan ve pek çoğu önlenebilir olan bir hastalığa karşı toplumu bilgilendirmek yöneticilerin sorumluluğu. Biz de dünyada ve ülkemizde görülen en önemli sağlık sorunlarından biri olan meme kanseri konusunda halkımızı bilinçlendirmek, erken teşhis edilmesini sağlamak için böyle bir projede yer aldık” dedi.

Bozbey, “Kendi kendine meme muayenesi 20 yaşından sonra her kadına her ay tavsiye ediliyor. Biz de projemizin adını “bir kez dokun’’ olarak belirledik. Arzumuz hiç olmazsa kadınlara bir kez bile olsa muayeneyi yaptırmak. Günümüzde meme kanserini hekimler değil kadınlar yenecektir. Destek olun, farkında olun, bir kez dokunun diyoruz” diye konuştu.

Genel Cerrahi ve Kanser Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Erol Aksaz, “Ülkemizde meme kanseri sıklığında son 20 yıl içinde yaklaşık iki buçuk kat artış söz konusu. Hastalığı tamamen engellemek mümkün değil ama erken teşhis konulan vakalarda çok güzel başarılı sonuçlar almak söz konusu. Erken teşhis hayat kurtarır” dedi.
2440 Bölge Rotary Federasyonu Başkanı Reha Akın da dünyada ilk kez Nilüfer’de hayata geçirilen projeyi tüm Türkiye’de hatta dünyada yaygınlaştırmak istediklerini, bunun için Uluslararası Rotary Kulüpleri ile işbirliği içinde olacaklarını belirtti. Akın, Nilüfer Belediyesi’ne desteklerinden dolayı teşekkür etti.
Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2016, 13:54

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner37