Girişimcilik kursu başladı

İnegöl Belediyesi ve KOSGEB işbirliği ile düzenlenen girişimcilik kursunun ilk dönemi başladı.

Girişimcilik kursu başladı
2 dönem şekilde yapılacak olan ve toplamda 60 kişinin katılacağı 70 saatlik eğitim için, 300’e yakın ön başvuru alındı. Bunlardan 220 girişimci mülakata çağırılarak aralarından 60 kişi belirlendi. İlk grupta yer alan 30 girişimcinin eğitimleri İnegöl Belediyesi Kültür Sanat ve Gençlik Merkezi’nde başladı.
 
Belediye Başkanı Alinur Aktaş, dün girişimcilik kursunu ziyaret ederek kursiyerlerle tanıştı. Girişimcilerin projelerini dinleyen ve kendilerine ticari hayatla ilgili önerilerde bulunan Aktaş, kursun kazanımları hakkında da açıklamalarda bulundu.
 
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Aktaş; "2 – 22 Şubat tarihler arası ön kayıtlarını aldığımız KOSGEB ile ortaklaşa yürütülen girişimcilik kursumuz 29 Şubat tarihinde başlamış olup 16 Mart tarihine kadar devam edecektir. Eğitimler; Sanem Cengiz Şatır ve Tülin Tüzün Karaatlı tarafından Kültür Sanat ve Gençlik Merkezimizde gerçekleştirilmektedir. Bu yıl 300’e yakın ön başvuru aldık. Bunlardan 220 girişimciyi mülakata çağırdık ve mülakat sonucunda 60 kişi eğitim almaya hak kazandı. Bu sene Şubat ve Nisan ayı olmak üzere 2 grup olarak 60 kişiye girişimcilik eğitimi vereceğiz. Eğitimler 70 saat olup katılım mecburidir. 2. Grup Kosgeb girişimcilik eğitimi de Nisan ayında yapılacaktır. Kurs sonunda 70 saatlik girişimcilik sertifikası verilecektir. Kursiyerlerimiz kurs bittikten sonra iş yerlerini açabileceklerdir. İş yerlerini açan kursiyerler iş ile ilgili projelerini hazırlayarak KOSGEB’e sunacaklardır" dedi.
 
Aktaş; “"KOSGEB onay kurulundan geçen projeler için geri ödemesiz; işletme kuruluşuna 2.000 TL’ye kadar, kuruluş dönemi makine, teçhizat ve ofis donanımına 18.000 TL’ye kadar, işletme giderlerine 30.000 TL’ye kadar hibe verilebiliyor. Ayrıca destek ve geri ödemeli sabit yatırım desteği için 100.000 TL’ye kadar kredi desteği veriliyor. 100.000 TL’lik kredi desteği 0 faizli ve 2 yıl geri ödemesiz olarak  sadece makine alımlarında kullanılabilmektedir” dedi.

Eğitimin hedef kitlesi yeni girişimci adaylardır diyen Aktaş; “İnesmek - KOSGEB iş birliği ile yapılan girişimcilik eğitimi,  kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin bir iş planına dayalı olarak kuracağı işletmelerin başarı düzeyini arttırmak amacı ile düzenlenmektedir. Bu sene 5.sini düzenlediğimiz girişimcilik kurslarımızda bugüne kadar 120 kişi bugün ziyaret ettiğimiz grubumuzla birlikte 150 kişi eğitim görmüştür. İnegöl’ümüze ve İnegöl ekonomisine yararlı işler kuracak olan iş sahiplerimize şimdiden kolay gelsin diyerek başarılar diliyorum. Bu kursun sertifika törenini de önümüzdeki haftalarda gerçekleştireceğimizi belirtiyor kursumuzun hayırlar getirmesini temenni ediyorum" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2016, 10:37

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner37